Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nakit Varlıklarını İkiye Katladılar

01 Eylül 2008 / 05:32
Türkiye'nin 250 milyon YTL nakde sahip halka açık şirketleri üç ayda likit varlıklarını 1.9 milyar YTL arttırdı.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın AKP'nin kapatılması istemiyle dava açmasıyla tırmanan siyasi kriz endişeleri şirketlerin paralarını değerlendirme şekillerini de etkiledi. Türkiye'nin 250 milyon YTL nakde sahip halka açık şirketleri likit varlıklarını 3 ayda 1.9 milyar YTL arttırdılar. CNBC-e Business, kriz atmosferinde nasıl davrandıklarını ortaya koymak üzere Türkiye'deki 250 milyon YTL'nin üzerinde likit varlığa sahip halka açık şirketlerin nakit yönetimlerini masaya yatırdı. Yapılan araştırmaya göre kriz senaryoları şirketlerin vadeli YTL hesaplarındaki paralarının bir kısmını döviz hesaplarına aktarmasına, repodaki paralarını arttırmalarına neden oldu.
ZARAR EDİYOR OLABİLİR

Ekonomist Ege Cansen, nakit varlıkların artmasının iki nedeni olabileceğini söylüyor. İlki gemi direğini kırmadan yol alabilme kaygısı. Diğeri yatırım yapacak kârlı alanlar bulamamak. Cansen, temelde şirketleri zora sokacak iki durumun varlığından söz edi-yor. Cansen, "Şirket zarar ediyor olabilir. Bu bir süreliğine telafi edilebilecek bir durumdur. Asıl ölümcül olanı nakitsiz kalmaktır. Şirketler gemi direğini kırmadan yol alabilmek için nakit varlıklarını yüksek tutmaya çalışırlar. Dünyada nakit tutma konusunda otomotiv şirketleri liderdir. Zarar etseler de nakit tutmaya özen gösterirler" dedi.

KÂRLI ALAN BULAMIYORLAR

Şirketlerin nakit varlıklarının artmasının ikinci sebebi olarak gösterilen yatırım yapacakları karlı alan bulamamaları da küreselleşmeyle doğrudan bağlantılı görülüyor. Cansen, "Firmalar küresel alanda rekabet edebilmek için satın alma yoluyla (inorganik) büyüme trendine girdiler. İnorganik büyüme eğilimi ulusal şirketlerin fiyatlarını arttırırken, zaten yurtdışında kolay kolay iyi firma alamayan Türk şirketlerinin işi iyice zorlaştı" dedi.

SABANCI KASASINDA REKOR ARTIŞ

Nakit varlığını en hızlı artıran şirket Sabancı Holding. Şirket nakit ve benzeri varlıkları ile satılmaya hazır kısa vadeli finansal yatırımlarını üç aylık bir süre içinde 1.2 milyar YTL'lik artışla 3.25 milyar YTL seviyesine ulaştırdı. Sabancı Holding'in nakit ve benzeri varlıkları bilançosunda 8.9 milyar YTL'nin üzerinde görünüyor. Ancak bunun çok büyük bir bölümü bankacılık tarafından geliyor.

MİGROS SATIŞI LİDER YAPABİLİR

Birinci çeyrek itibariyle Koç Holding'in şirket kasasında 6.2 milyon YTL var. Banka hesaplarındaki toplam para 2.3 milyar YTL'ye yakın. Bunun 1.4 milyar YTL'yi geçen miktarı vadeli mevduat hesaplarında. Ayrıca, 450 milyon YTL civarında Hazine bonosu, devlet tahvili ve Eurobond'u var. İMKB'de işlem gören ve nakit pozisyonu 250 milyon YTL'nin üzerinde olan dört Koç Holding şirketi bulunuyor. Bunlar Tofaş, Tüpraş, ve Ford Otomotiv. Tofaş 454, Arçelik 456, Tüpraş 1.262 ve Ford Otomotiv 500 milyon YTL'lik nakit ve benzeri varlığa sahip.


Turkcell nakit şampiyonu

Piyasa değeri 18 milyar YTL'yi aşan Turkcell, birinci çeyrek verile-rine göre, halka açık şirketler sıralamasında Türkiye'nin en büyük nakit varlığına sahip şirketi. Turkcell'in nakit varlıklarının toplamı 4 milyar YTL'yi geçmiş durumda. Şirketin kasasında ise sadece 379 bin YTL nakdi var. 3 milyar 939 milyon YTL'si banka hesaplarında duruyor. Bu tutarın 3.6 milyar YTL'yi aşan kısmı vadeli mevduat hesaplarında.


Koç zirveyi zorlayacak

Koç Holding üçüncü sırada yer alıyor, ancak ikinci çeyrek açıklanır açıklanmaz zirveyi zorlayacak gibi. Koç Holding'in birinci çeyrek itibariyle nakit pozisyonu 2.9 milyar YTL'ye gerilemiş durumda.Kaynak:
Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri