Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nakliye helikopteri ihalesi

21 Mayıs 2008 / 08:37
Dev ihale için Sikorsky ve Chinook savaşı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) 10 adet CH-47F Chinook tipi dev nakliye helikopteri alımı için Amerikan Boeing firması ile görüşmeleri sürerken, yine Amerikan menşeli Sikorsky yeni geliştirdiği dev nakliye helikopterini Türk yetkililere teklif etti.

Türkiye, Amerikan yönetimine 10 adet ağır nakliye helikopterinin tek bir firmadan alımı için başvurmuştu. 10 adet Chinook helikopteri için bakım ve diğer donanımları da dahil olmak üzere 700 milyon dolar ödenecekti. Today's Zaman gazetesinde bugün yer alan habere göre anlaşma görüşmeleri devam ederken, başka bir helikopter üreticisi olan Sikorsky firması da, yeni üretmeyi planladığı ağır nakliye helikopter modelini Türkiye'ye satmayı önerdi.

Amerikan Sikorsky, 2001'deki ekonomik krizden önce, 8 adet S-80 Super Stallion ağır nakliye helikopterinin satışı için Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile müzakere halindeydi. Ancak krizden nedeniyle görüşmeler akim kalmıştı. Sikorsky'nin Türkiye'ye eskimeye yüz tutan Super Stallion'lar yerine Amerikan Deniz Kuvvetleri için geliştirmekte olduğu son projesi olan CH-53K tipi ağır nakliye helikopterlerini satmayı teklif etmesi dikkat çekti. Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin deniz koşullarına uygun üretilecek olan ilk CH-53K helikopterlerini 2015 senesinde teslim alması bekleniyor.

Sikorsky'nin Boeing ile rekabet ederek Türkiye pazarına girmek arzusunu iletmesi, Türk savunma sanayi yetkilileri tarafından da memnuniyetle karşılandı. Yetkililer, rekabetten Türkiye'nin kazançlı çıkacağına inanıyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ağır nakliye helikopterlerini terörle mücadeleyi daha etkin hale getirmek için kullanmak istiyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri