Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Namaz Onları Birleştirdi

27.11.2009 09:22
Liderler Bayram namazı sonrası kardeşlik vurgularının ömne çıktığı açıklamalar yaptılar.

Cumhurbaşkanı Gül: Trafiğe dikkat edelim, bayram acılı günümüz olmasın

 Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bayram namazı sonrası basın mensuplarının bayramını kutladı. Bayram mesajında trafik kazalarına dikkat çeken Gül, azami dikkat gösterilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Bugünlerde herkes çok seyahat ediyor. Çok dikkat edelim, bayramlar acılı günlerimiz olmasın."dedi.

Basın mensuplarının 'siyasette hareketli günler yaşanıyor' demesine üzerine, Gül, "Bayramda herkes birbirine saygı sevgi göstermeli."şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bayram namazını Eyüp Sultan Cami'inde kıldı. Başbakan Erdoğan'a Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş eşlik etti.

Sabah Kısıklı'daki evinden çıkan Erdoğan, sabah ve bayram namazları için Eyüp Sultan Camii'ne geldi. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği Erdoğan, sabah namazını ve bayram namazını burada kıldı. Erdoğan'ın namaz sonrası basın mensuplarına bayram mesajı vermesi ve gündemle ilgili değerlendirmeler yapması bekleniyor.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Çatışmalar, sürtüşmeler, elbette ki hayatın bir parçası ama bunları olabildiğince bir dostluk ve sevgi temelinde götürmenin yolunu mutlaka bulabilmeliyiz'' dedi.

Baykal, bayram namazını Ümitköy Azmi Beğen Camisi'nde iki torunu ile kıldı. Torunları Ali Can ve Mehmet ile camiye gelen Baykal, namazın ardından cami çıkışında vatandaşlarla ve kendisini bekleyen gazeteciler ile bayramlaştı. Baykal'ın namaz kıldığı camide, vaazı eski Diyanet İşleri Başkanlarından Lütfü Doğan verdi.

Baykal, çıkışta gazetecilere yaptığı açıklamada, tüm İslam aleminin Kurban Bayramı'nı kutlayarak, bayramın herkesin ruhunda bir kez daha sevgi, dostluk, kardeşlik duygularının yeşermesine vesile olmasını ve bayramda bir büyük barış ve huzur ortamı yaratılmasını diledi.
Baykal, şöyle konuştu: ''Bayramlar, hepimizin kendimizi sorgulamamız için bir fırsat olmalıdır. Özellikle böyle bayramlardan yola çıkarak birbirimize yönelik duygularımızı arındırmalıyız, tazelemeliyiz. Sevgi ve dostluk, insanlığın en temel ihtiyacı. Her şey bunun üzerinde yükseliyor. Çatışmalar, sürtüşmeler, elbette ki hayatın bir parçası ama bunları olabildiğince bir dostluk ve sevgi temelinde götürmenin yolunu mutlaka bulabilmeliyiz. Milletçe buna ihtiyacımız var. Umarım bu bayram böyle bir milli ve insani yakınlaşma duygularını paylaşma fırsatı oluşturur.''

Baykal, açıklamasının ardından gazetecilerin sorusu üzerine, bayramın ilk gününü evde ailesiyle bir arada geçireceğini, ikinci gün ise partisindeki bayramlaşma programına katılacağını söyledi. Baykal, niyetinin bayramı baba ocağı Antalya'da geçirmek olduğunu ancak torunlarının eğitimi nedeniyle Ankara'da kalmayı tercih ettiklerini ifade etti.

Daha sonra Ümitköy'deki bir simit fırınına giden Baykal, kuyruğa girerek sıra bekledi. Sırada beklerken vatandaşlarla sohbet eden ve bayramlaşan Baykal, simit aldı. Baykal, simit fırınında çalışanlarla da sohbet ederek, işlerin durumunu sordu. Baykal, simit fırınından çıkarken, gazetecilere de ''Hadi siz de artık evlerinize gidin. Bayramı ailelerinizle kutlayın'' diye seslendi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bayram namazını Gazi Merkez Camisi'nde kıldı. Bahçeli, namazın ardından camiden ayrılırken, bazı vatandaşlarla bayramlaştı.
Devlet Bahçeli, daha sonra eski MHP Genel Başkanı Alparslan Türkeş'in mezarını ziyaret etti. Türkeş'in mezarı başında partililerle dua eden Bahçeli, karanfiller koyduğu mezarı suladı.
Mezarın başında nöbet tutanların bulunduğu kulübede bir süre kalan Bahçeli, partililerle bayramlaştıktan sonra buradan ayrıldı.

Eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan, kurban bayram namazını Hamidiye Camii'nde kıldı.

Erbakan, Kurban Bayram Namazı'nı Saadet Partisi Genel Merkezi'nin bahçesinde bulunan Hamidiye Camii'nde kıldı. Erbakan, namaz sonrası caminin yan kapısından çıkarak aracına bindi
 

Bu haber toplam 1040 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri