Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kelepir Uzay Mekikleri

19.01.2010 00:01
NASA; Atlantis, Discovery ve Endeavour uzay mekiklerini bu yıl sonunda kullanımdan kalktıktan sonra büyük bir indirimle satacak.

Amerikan uzay kurumu NASA, şimdiye kadar 86 kez uzaya giden en meşhur üç uzay mekiği Atlantis, Discovery ve Endeavour uzay mekiklerini bu yıl sonunda kullanımdan kalktıktan sonra büyük bir indirimle satacak.

 

NASA, şimdiye kadar 86 kez uzaya giden Atlantis, Discovery ve Endeavour uzay mekiklerini bu yıl sonunda kullanımdan kalktıktan sonra tanesini yaklaşık 29 milyon dolara satmayı öngördüğünü bildirdi.

 

Başta fiyatı 42 milyon dolar olarak belirlenen, ancak sonra yüzde 30 indirim yapılmasına karar verilen mekikler için, Amerikan eğitim kuruluşları, federal, eyalet kurumları veya belediyelerden gelecek tekliflerin değerlendirileceği belirtildi.

 

Şimdiye kadar 20 alıcının ilgilendiğini açıklayan NASA yetkilisi Mike Curie, başka alıcıların da ortaya çıkacağına emin olduklarını söyledi.

 

New York Times gazetesi, NASA'nın Discovery'yi başkent Washington'daki Smithsonian Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesine söz verdiğini yazdı.

Kaynak:
Bu haber toplam 14130 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri