Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NASA, Ay'ı vurdu Video

09.10.2009 18:17
NASA, su bulma umuduyla Ay'ın güney kutbunu vurdu.NASA'dan yapılan açıklamada, kraterin öngörüldüğü gibi uzay aracıyla bir merminin iki katı hızla vurulduğu belirtildi.
Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), su bulma umuduyla Ay'ın güney kutbunu vurdu.NASA'dan yapılan açıklamada, kraterin öngörüldüğü gibi uzay aracıyla bir merminin iki katı hızla vurulduğu belirtildi.


NASA'nın "Lunar Crater Observation and Sensing Satellite" (LCROSS) adı verilen uzay aracı, ikiye ayrılarak, birkaç dakika arayla Ay'a çarptı.

Uzay aracının ilk önce üst katı güney kutbundaki Cabeus kraterine çarparak, Ay'dan 15 km öteye enkaz ve toz bulutu çıkmasına yol açtı.

Ardından enkaz bulutunun üzerinde uçacak LCROSS'un geriye kalan parçası, bunları toplayıp analiz edecek ve saatte 8 bin km hızla Ay'a çarpmadan önce su izlerini araştıracak.

Ayrıca dünya ve uzaydaki teleskoplar da çarpışma anı izlendi.

Ay'da su olduğu daha önceki araştırmalarda belirlenmesine karşın, bu "bombardımanla" suyun keşfi burada kalıcı bir üs kurmak olasılığını artıracak.

Çarpışma Türkiye saatiyle 14.30 civarında başladı ve NASA TV'den canlı olarak yayınlandı.

Su bulunursa Ay'da üs kurulabilecek

Konuyla ilgili görüşlerini CNN TÜRK'e canlı yayında anlatan İTÜ Uzay Bilimleri Fakültesi Bölüm Başkanı Alim Rüstem Aslan, bu bombalamanın çok çok önemli bir görev olduğunu belirterek "Su arıyorlar. Su yaşam için gerekli. Ancak doğrudan insan için kullanılacak sudan söz etmiyorum. İnsanın yaşaması için gereklilikleri yerine getirmeye sağlayacak bir su aranıyor" dedi.

Aslan, roketle vurulan alanın tesadüfen seçilmediğini, güneş yüzü görmeyen -200 santigratlık ısıya sahip karanlık, krater içinde bir alanın vurulduğu söyledi.

NASA'nın suyu yakıt yapımında kullanmak üzere aradığının altını çizen Aslan, "Normalde suyu Dünya'dan uzaya götürmeniz gerekiyor. Su ağır bir yük. Eğer Ay'da su bulunursa diğer görevler için gerekli yakıt Ay'da üretilebilir" diye konuştu.

Ay'a çarpan roketin hemen ardından gönderilen ikinci aracın birçok veri toplayıp götürdüğünü söyleyen Aslan, eğer Ay'da yeterli miktarda su bulunursa bunun insanlık için önemli bir adım olacağını belirtti.

Aslan, Ay'da su bulunmasın durumunda Kuzey Kutbu'na benzeyen tartışmalar çıkabileceğini ancak uzayın Birleşmiş Milletler'in ilgili yönetmeliklerine göre tüm insanlığın ortak malı olduğunu açıkladı.

Ancak uzayda hak iddia edebilmek için oraya gidebilmek gerektiğini de belirtti.

Suyun peşinde

BBC'de yer alan habere göre son 50 yılda çeşitli gerekçelerle Ay yüzeyine 20 kadar araç çarptırıldı.

Ancak Durham Üniversitesi'nin fizikçilerinden Doktor Vincent Eke, bu gibi bir amaçla daha önce hiç böyle bir deney yapılmadığını söyledi.

Çok ufak bir alanı inceleyeceklerini söyleyen Eke, ancak istedikleri gibi çarpma parçacıkların saçılmasına yol açarsa, bunun önemli bulgular sağlayacağını belirtti.

Bilimadamları deneyin yüzeyde buz halinde su bulunduğunu teyit etmesinin önemli bir keşif olacağını belirtiyor.

Ay'da su varlığı, insanların uyduyu daha yakından keşfi ve kalıcı üsler kurulması için hayati bir kaynak olabilir.

Bilim adamları uzun zamandır Ay'ın kutuplarındaki kraterlerde buz halinde su olabileceğine inanıyor, ancak bunun varlığı daha önce hiç verilerle kanıtlanmadı.

Bugün
Bu haber toplam 5342 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri