Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nasır ve Sedat, Hasan el Benna'nın kabrinde

05 Aralık 2008 / 18:18
Ortaya çıkan arşiv görüntülerde, Mısır'ın bağımsızlık sonrası başkanları, Necip, Nasır ve Sedat, el Benna'nın kabrini ziyaret ediyor.
Abdullah Osmanoğlu/ Dünya Bülteni- Kahire


Mısır Televizyonu'nda ortaya çıkan arşiv görüntülerde, Nasır ve Enver Sedat, birlikte, Hasan el Benna'nın mezarını ziyaret ediyorlar. Ortaya çıkarılan arşiv görüntüler, bir dönem Ortadoğu'da Mısır yönetiminin, Müslüman Kardeşler'le ilişkisini ve nasıl baktığını da ortaya koyuyor.

Mısır Televizyonu arşivinde, Müslüman Kardeşler Cemaati ile 1952 yılında yapılan 'Hür Subaylar' devriminden sonra Mısır yönetimi arasındaki ilişkiyi gözler önüne seren çok önemli bir arşiv görüntüsü ortaya çıkarıldı. Arşiv kasetinde, bağımsızlığını kazandıktan sonra Mısır cumhurbaşkanlığı görevinde bulunan üç şahsiyetin birlikte, Hasan El Benna'nın kabrini ziyaret ettikleri görülüyor.

Mısır ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Necib, ikinci Cumhurbaşkanı Cemal Abdunnasır ve üçüncü Cumhurbaşkanı Enver Sedat, Hasan el Benna'nın şehit edilişinin beşinci yılı olan 1954'te kabri başında yapılan anma törenine katılmış.

Görüntülerin, devrimden sonra Müslüman Kardeşler Cemaati ve yeni yönetim arasındaki yakınlaşmayı sergileyen ilk görüntüler olması sebebiyle, tarihi bilgiler içerdiği de kaydediliyor.

Mısır Televizyonu Haber Bölümü Müdürü Latif Munavi, görüntülerin, bağımsızlıktan hemen sonraki yıllarda, Mısır yönetimi ile Müslüman Kardeşlerin cihat anlayışı gibi bazı konulardaki prensiplerinin yönetime olan etkisini göstermesi bakımından tarihi öneme haiz olduğunu söylüyor.

Nasır devlet başkanı olduktan önce ve sonra, Müslüman Kardeşler'e oldukça yakındı ve başa geçince ilk icraatlarından biri de, İhvan'ın tüm tutuklularını serbest bıraktırmaktı. Ancak Nasır'a yapılan şaibeli bir suikast girişiminden sonra ilişkiler gerginleşti.

Enver Sedat döneminde 1973 yılında İsrail ile yapılan 10 Ramazan (Aşir min Ramadan) diğer adıyla 6 Ekim savaşında da devlet ile yardımlaşan Müslüman Kardeşler, İsrail ile yapılan barış anlaşmasından sonra tutumunu değiştirdi. Enver Sedat suikastiyle de Müslüman Kardeşler ile devlet arasındaki ilişkiler iyice gerildi.

Mübarek yönetimi, rejimin en önemli muhalifi ve alternatifi olan Müslüman Kardeşlere, son dönemde oldukça mesafeli davranıyor.

Bu haber toplam 3162 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri