Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NATO, Taliban'la masaya oturuyor

02.08.2009 11:26
NATO, Afganistan'da "ılımlı" Taliban unsurlarıyla masaya oturarak anlaşma zemini arayacak.
NATO Genel Sekreterliği görevine dün başlayan eski Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, NATO'nun Afganistan'da "ılımlı" Taliban unsurlarıyla masaya oturarak anlaşma zemini arayacağını söyledi.

Rasmussen'in, NATO Genel Sekreteri olarak verdiği ilk röportajı Danimarka'nın önde gelen gazetelerinden Politiken'de dün "Fogh Taiban'la anlaşmak istiyor" başlığıyla yayımlandı. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Taliban içinde askeri güçten başka bir şeye saygı duymayan katı grupların yanı sıra uzlaşmaya varmak için konuşulacak grupların olduğunu ifade etti.

Rasmussen, NATO askerlerini öldüren gruplarla görüşmenin söz konusu olmayacağını, diğer gruplarla yapılacak görüşmelerde de "prensiplerden taviz verilmeyeceğinin" altını çizdi.

Savaş bitmedi

Afganistan'ın güney ve doğu bölgelerindeki güvenlik durumunun tatmin edici düzeyde olmadığını belirten Rasmussen, uluslararası barış gücünün bir süre daha bu ülkede kalacağını kaydetti. Rasmussen, ABD'nin Afganistan'daki katkısını artırdığını hatırlatarak Avrupalı müttefiklerin daha fazla asker, malzeme ve para vermesi gerektiğini söyledi. NATO'nun çiçeği burnunda yeni Genel Sekreteri, Afganistan'daki güvenlik operasyonlarının yalnızca bir Amerikan misyonuymuş gibi gösterilmemesi gerektiğini dile getirdi.

İslam dünyasıyla işbirliği

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, İslam dünyasıyla çok yakın ilişki ve işbirliği içinde olacağını ifade etti.

Müslüman ülkelerle el sıkışmak arzusunda olduğunu söyleyen Rasmussen, NATO'nun Afganistan'daki misyonuna atıfta bulunarak, kendisinin Müslümanları koruyan bir ittifakın başında olduğunu kaydetti. NATO'nun misyonunun güvenlik ortamı yaratmak olduğunu düşündüğünü ifade eden Rasmussen, "Müslüman ülkelerde de güvenliği sağlıyoruz. İttifak'ın operasyonlarının amacı Afganistan ve Balkanlar'da Müslümanları korumaktır" dedi
Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri