Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NATO'ya karşı kendilerini koruyorlar

27.04.2010 09:14
NATO güçlerinin Afganistan'a girmesiyle birlikte sivil halkın ölmesi Afganlıları NATO güçlerine karşı kendilerini savunmaya sevketti.

Afganistan’da NATO işgal güçlerinin 3 sivili öldürmesine öfkelenen halk, NATO güçlerine yakıt taşıyan 16 kamyonu ateşe verdi.

Afganistan’da NATO’nun ikmal kamyonları uzun süredir özellikle Pakistan-Afganistan sınırında Taliban’ın saldırılarına maruz kalıyordu. Ancak bu defa kamyonları kızgın Afgan köylüleri yaktı.

Logar’da bir operasyonda aynı aileden üç kişinin öldürülmesi nedeniyle Pazar günü yapılan protestoya binin üzerinde Afgan katılırken, ABD karşıtı sloganlar atan göstericiler Nasır köyü yakınındaki Logar-Gardez karayolunu trafiğe kapattılar ve NATO güçlerine yakıt taşıyan 16 kamyonu yaktılar.

Cuma günü de ABD güçlerinin Kolengar’da beş sivili öldürmesini yüzlerce Afgan protesto etmişti.

NATO’nun başını çektiği ISAF Komutanlığı, söz konusu olayın ardından yaptığı açıklamada Pazar sabahı yapılan operasyonda bir Taliban komutan yardımcısının ele geçirildiğini ve birkaç Taliban militanının öldürüldüğünü duyurmuştu. Afganlar ise açıklamaya tepki göstermiş, sivilleri öldürmekle suçladıkları ISAF komutanlığından “parmak izlerini Afganlara vermesini” istemişlerdi.

Protestocuların yaktığı kamyonların dumanları nedeniyle karayolu saatlerce tıkalı kaldı. Bir hükümet delegasyonunun ikna etmesiyle eylemi sonlandıran Afganlar’ın ardından çok sayıda helikopter ve araç, yangını söndürme ve yolu açma çalışmalarına katıldı.

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri