Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NATO petrol tankerini vurdu

04.09.2009 12:06
NATO güçlerinin petrol tankerlerine açtığı hava saldırısında 90 kişi öldü.

Kunduz Emniyet Müdürü Gulam Muhiddin, NATO'nun Taliban militanlarının kaçırdığı iki petrol tankerine düzenlediği hava saldırısında 90 kişinin öldüğünü açıkladı.

NATO güçleri de hava saldırısında kaçırılan petrol tankerlerinin hedef alındığını doğrularken, "çok sayıda isyancının" öldürüldüğünü bildirdi. NATO güçleri, saldırıda sivillerin ölüp ölmediğinin araştırıldığını belirtti.

Emniyet Müdürü Muhiddin, militanların iki tankeri Kunduz'un Omar Hel köyünde gece yarısı kaçırdığını ve NATO güçlerinin de militanların bir nehir geçişinde tankerleri durdurduğu sırada hava saldırısı düzenlediğini söyledi.

Adı açıklanmayan bir polis yetkilisi de ölen 90 kişinin 40'ının sivil olduğunu kaydetti. Emniyet müdürü de ölenlerin sayısını 90 olarak açıkladı, ancak başka ayrıntı vermedi.

NATO GÜÇLERİ: PETROL TANKERLERİ KAÇIRILMIŞTI

Reuters ajansına göre NATO güçleri de bölgeye düzenlenen hava saldırısında kaçırılan petrol tankerlerinin ve militanların hedef alındığını ve çok sayıda isyancının öldürüldüğünü doğruladı. NATO saldırıda sivil kayıp olup olmadığının araştırıldığını bildirirken, ABD ve NATO komutasındaki güçlerden henüz başka açıklama gelmedi.

Kunduz Valisi Muhammed Ömer, ilk açıklamasında, vilayetin kırsal kesimindeki patlamanın, bölge halkı tankerlerden yakıt aldığı sırada meydana geldiğini belirterek, hayatını kaybedenlerin sayısının 90'ı bulabileceğini bildirmişti.

İnsanların şiddetli patlamada canlı canlı yanarak öldüklerini söyleyen Ömer, ölenler arasında Taliban'ın bölge komutanı Abdürrahman ile 4 Çeçen savaşçının da bulunduğunu söyledi.

Patlamada yaralanan 12 kişinin de hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Öte yandan, kaçırılan tankerlerin NATO güçlerine yakıt temin ettiği, Taliban'ın bu tankerlerden bölge halkına yakıt dağıttığı bildirildi.

Kunduz'daki aşiret büyüklerinden Muhammed Server, saldırının, Taliban militanlarının kaçırdığı tankerlerden bölgedekilere yakıt dağıtırken kalabalık toplandığı sırada düzenlendiğini anlattı. Server, "Hem Taliban'ı hem de hükümeti suçluyoruz" dedi.

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri