Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nazım camiye gitti mi?

25.11.2009 12:05
Nazım Hikmet"in Moskova"daki mezarını ziyaret eden Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, şair için fatiha okudu. Nazım'ın Kadir gecesi camiye gittiğini savunan Şahin, yeni bir tartışma başlattı.
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, 3 Haziran 1963'te Moskova'da hayatını kaybeden Nazım Hikmet'in ünlü Rus siyaset adamları ve sanatçılarının bulunduğu Novodeçi Mezarlığı'ndaki anıt mezarını ziyaret etti.

Mezarı ilk kez ziyaret ettiğini söyleyen Meclis Başkanı Şahin, Nazım Hikmet'i "Türk edebiyatının simge isimlerinden biri" olarak nitelendirdi.

Şahin, "Buraya gelmişken mezarını ziyaret etmeyi ve başında saygıyla eğilmeyi bir görev bildim" dedi.

Nazım Hikmet'in inançlı biri olduğunu savunan Mehmet Ali Şahin, şair için mezar başında fatiha okudu.

KADİR GECESİ CAMİYE GİTMİŞ

Meclis Başkanı Şahin, bundan bir süre önce Nazım Hikmet'i çok yakından tanıyan birinin kendisine anlattığına göre, Nazım'ın bir Kadir Gecesi günü Sofya'da iken, bu kişiden kendisini camiye götürmesini istediğini iddia etti.

Söz konusu kişinin de Nazım Hikmet'i camiye götürdüğünü belirten Şahin, "Bu, gurbette bile Nazım Hikmet'in milli duygularını muhafaza ettiğinin bir delilidir" diye konuştu.

ŞİİRİ AKSİNİ SÖYLÜYOR

Nazım Hikmet, 1951 yılında Bulgaristan"a gitmişti. Burada cezaevi arkadaşı Betoven Hasan"la karşılaşan şair, birçok Türk köyünü de dolaştı.
Hayatının sonuna kadar komünist olduğunu vurgulayan şair, 1961'de yazdığı “Otobiyografi” isimli şiirde şöyle demişti:

“...çoğunluğun gittiği kimi yerlere de ben gitmedim 21'den beri
camiye kiliseye tapınağa havraya büyücüye
ama kahve falıma baktırdığım oldu...”

 
Bu haber toplam 1012 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri