Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nazım'ın vatandaşlığa dönüşü

05 Ocak 2009 / 17:41
Cemil Çiçek Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığına dönmesi için kararname hazırladıklarını açıkladı.
Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığından çıkarılmasına ilişkin 1951 tarihli Bakanlar Kurulu kararının ortadan kaldırılması için yeni bir Bakanlar Kurulu kararının imzaya açıldığını bildirdi.

Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu Toplantısı'nın ardından bir açıklama yaptı.

Cemil Çiçek'in konuşmasından notlar:

Bakanlar Kurulu'nun Başbakan Erdoğan'ın Ortadoğu gezisinin bir değerlendirmesi niteliğinde bir toplantı yaptığını açıkladı.

Hükümet Sözcüsü Çiçek, Gazze'deki sıkıntıların bir an önce giderilmesi için Türkiye'nin Olaya müdahil olmasının iki sebebi olduğunu bildirerek şunları söyledi:

Gazze'de bir insanlık dramı yaşanıyor, içler acısı bir durum var, elinde imkanı olan herkes bir çaba içinde olması gerekiyor. Türkiye Bu konuda insanlık görevini yerine getirmektedir.

İkincisi biz bir bölge ülkesi olarak konuya kayıtsız kalamayız. Bu insanlık dramının hemen sona erdirilmesi için devredeyiz. Başta Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımız olmak üzere bu konuda çaba göstermekteyiz.

İsrail'in kara harekatı başlatması krizi derinleştirdiğini de ifade eden Çiçek, 'Sayın Başbakanımız Suriye Ürdün Mısır ve Suudi Arabistan'ı ziyaret etti, Abbas ile görüşme yaptı Ayrıca Türkiye Hamas tarafıyla da temasa geçmiştir.' dedi.

Cemil Çiçek Türkiye'nin ayrıca bölgeye 15 adet ambulans, 10 TIR gıda yardımı, 13 ton ilaç yardımı gönderdiğini, bölgede elektrik ve su olmadığı için acil jeneratör ihtiyaçların giderilmesi için çalışmalar sürdüğünü söyledi.

Bir kısım Filistinli yaralıların tedavilerinin Türkiye'de yapılması için çalışmaların sürdürdüğünü açıklayan Cemil Çiçek, Yaralıların Türkiye'ye getirilmesi için ambulans uçakların hazır beklediğini de sözlerine ekledi.

Çiçek, hükümet olarak konunun TBMM'de de ele alınmasını arzu ettiklerini de belirterek, 'Bu konuyu yarın TBMM'nin gündemine getireceğiz ve siyasi partilerimizin bu konuda görüşlerini almak için fikirlerini soracağız.' dedi.

NAZIM HİKMET SÜRPRİZİ

Cemil Çiçek, 25-7-1951 tarihinde Türk vatandaşlığından çıkarılmış olan Nazım Hikmet'in Türk vatandaşlığına tekrar alınması için konunun Bakanlar Kurulu'nun imzasına açıldığını da sözlerine ekledi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1020 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri