Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Neo-con'dan ulusalcı çıkış!

26 Mayıs 2008 / 08:40
Neo-con Rubin'den ulusalcı çıkış: AB yetkilileri sömürge valileri gibi.

ABD'deki Neo-conların akıl hocalarından Michael Rubin, Amerika ve Avrupa Birliği'ne Türkiye'deki siyasi gelişmelerde tarafsız kalmalarını tavsiye etti.

Eleştirilerini son dönemde ardı ardına demokrasi yanlısı çıkışlar yapan AB'ye yönelten Rubin'in konuşmasında 'Türkiye'nin iç işleri', 'Sömürge valileri' gibi ulusalcı çevrelerin terminolojisini kullanması dikkat çekti.

American Enterprise Institute'nin uzmanlarından Michael Rubin, Bahçeşehir Üniversitesi'nde düzenlenen bir foruma katıldı. AK Parti'ye karşı uç noktadaki muhalefetiyle bilinen Rubin, kapatma davasıyla ilgili dışarıdan yorum yapılmamasını savundu. ABD'nin şu ana dek davaya tarafsız kaldığını ve kendisinin de bundan memnun olduğunu ifade eden Rubin, Avrupalı parlamenterlerin belli bir tarafta yer almasının ise yanlış olduğunu ileri sürdü.

AB yetkililerini, 'sömürge valilileri'ne benzetirken, Türk yargısına saygı gösterilmesi gerektiğini aktaran Rubin, AB'nin Türkiye'deki partiler arasında ayrım yapmamasını istedi.

Ankara'nın dış politikasıyla ilgili de yorumlar yaptı. Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi geçici üyesi olduğu takdirde ABD ile İran, Lübnan ile Suriye arasında seçim yapmak zorunda kalacağını dile getirdi. Geçtiğimiz günlerde Rubin'in kapatma davasından bir yıl önce kaleme aldığı bir makalede 'AK Parti'yi kapatmak için yargı süreci işletilecek' diye yazdığı ortaya çıkmıştı.

Zaman - Çağrı Çobanoğlu

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri