Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Neo-Con'ların Özlediği Türkiye

27.10.2010 11:19
Ankara'nın dış politikası, Batı’da haber ve yorumlara konu olmayı sürdürüyor. Bu da yenisi: "Washington’da Soğuk Savaş günlerindeki uysal Türkiye çok özleniyor"

NYT yazarı Cohen, Türkiye’nin yeni dış politikasının Anemik (kansız) Batı’yı huysuz ettiğini belirterek, Amerikan yönetiminin Soğuk Savaş dönemindeki Türkiye’yi aradığını kaydetti

Türkiye’nin yeni dış politika açılımı Batı’nın ilgisini çekmeye devam ediyor. Amerikan New York Times (NYT) gazetesi Türkiye’nin “bölgesel barış ve istikrarın sağlanması için ekonomik bağımsızlık” fikrinin “Anemik (kansız) Batı’yı huysuz ediyor”ettiğini yazdı. NYT yazarı Roger Kohen, “ekonomik bağımsızlık” fikrinin AB’nin olduğunu belirterek “miyoplukla Türkiye’yi AB dışında tutan Batı, şikayet edecek durumunda değil” dedi ve Türkiye’nin AB dışında tutulmasını “yanlış ve aptalca” diye niteledi. Cohen, “Washington’da Soğuk Savaş günlerindeki uysal Türkiye çok özleniyor” dedi. AB’nin Türkiye politikasını “yanlış ve aptalca” niteleyen Cohen, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu için “Birçok Amerikalının canını sıktı” diye yazdı. Cohen, Davutoğlu’nun ABD Hazine Müsteşarı Stuart Levey’nin İran yaptırımlar konusunda baskı için gittiği Ankara’da “Tavsiyeye ihtiyacımız yok. BM sisteminin sorumlu bir ülkeyiz ve Güvenlik Konseyi üyesiyiz” dediğini kaydetti.

BİR AYAK BATI ÇADIRI DIŞINDA

Türkiye’nin en az bir ayağının Batı çadırının dışında olduğunu savunan Cohen, Türk dış politikasının Amerikan yönetiminde yarattığı rahatsızlığı değerlendirdiği yazısında Davutoğlu’nun Batı’da nasıl görüldüğünü şöyle anlattı: “İran’ın dostu, İsrail’in düşmanı, önerilen füze kalkanı konusunda temkinli, değişken bir NATO müttefiki, Türkiye’nin Arap devletleri nezdindeki yeni gözde statüsünün kurnaz mimarı olarak Türkiye’nin, ‘Doğu’ya dönmesi’nin arkasındaki kişi olarak görülüyor.”

O GÜNLERİN UYSAL TÜRKİYESİ 


Washington’un Türkiye’ye karşı sertleştiği yorumunu yapan Roger Cohen, “Washington’da Soğuk Savaş günlerindeki uysal Türkiye çok özleniyor” değıerlendirmesini yaptı. Cohen Davutoğlu’nun kendisine “Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi bir cephe ülkesi olmak istemiyoruz. Hiçbir komşu ile sorun istemiyoruz” dediğini aktarırken “Ve bu tabii ki İran’ı kapsıyor” diye yazdı. Cohen Türkiye’nin son yıllarda Rusya ve Suriye gibi bölge ülkeleriyle ekonomik ilişkilerinin gösterdiği gelişmeye de vurgu yaptı. Bütün bunların “Anemik Batı’yı huysuz ediyor” diyen Cohen, Türkiye’nin İran politikasını doğru buldu. Cohen, “Washington, kırgınlığı gömebilirse eğer, Türkiye, Batı’nın Müslüman dünyasına ulaşma kanalı olabilir. Yeni Türkiye, NATO’yu veya Amerika ile ittifakını terk etmeyecek. NATO, Taliban ile Batı da, İran ile görüşmek istiyorsa eğer, yardımcı olabilir” dedi.

Bu haber toplam 1986 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri