Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nepal Kralı'na son 24 saat

28 Mayıs 2008 / 10:07
Kral'a 24 saat - Nepal'de yönetim değişiyor.

Nepal Meclisi ile Maocu güçler ülkede 239 yıllık monarşinin kaldırılması konusunda anlaşarak Kral'a sarayı terketmesi için 24 saat süre tanıdılar.

Nepal hükümeti 239 yıllık monarşinin kaldırılmasının ardından Kral Gyanendra'dan sarayı 24 saat içinde terketmesini, aksi takdirde güç kullanılacağını bildirdi. 10 yıllık iç savaşı sona erdirmek için Maocu gerillalarla 2006'da imzalanan barış anlaşması gereği Nisan ayında seçilen Kurucu Meclis'in yarın toplanarak, monarşinin sona erdiğini resmen ilan etmesi bekleniyor. Barış ve Yeniden İnşa Bakanı Ram Chandra Poudel, "Kral eğer sarayı terk etmezse bu kendisi için iyi olmaz" dedi.

Saraydan ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Maocu bakanların da görev aldığı hükümetin, saray ve meclisin oturumunu yapacağı Uluslararası Kongre Sarayı etrafında gösterileri yasaklamasına rağmen, Maocular ve diğer büyük partiler yarın monarşinin sona ermesini kutlamak için gösteri yapacaklarını açıkladılar. Nisan'da yapılan seçimlerle oluşturulan 601 üyeli kurucu mecliste en büyük grubu Maocular oluşturuyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri