Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nestle'nin ürününde melamin bulundu

04 Aralık 2008 / 19:00
Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumu'nun resmi internet sitesinde yayımlanan bir açıklamada, Nestle'nin Çin'de ürettiği Nesvita marka süt tozunda yüksek dozda melamin bulunması üzerine Arabistan'da ürünün satışının yasaklandığı belirtildi.
Gıda ve İlaç Kurumu'nun dün yaptığı açıklamada, Nestle'nin 2007 ve 2008 seneleri içinde farklı tarihlerde Çin'de ürettiği 400 gramlık Nesvita markalı süt tozu ürünlerinden alınan örneklerde melamin bulunması üzerine bu ürünlerin yasaklandığı ve marketlerden toplandığı aktarıldı.

Bunun yanı sıra yine Çin'de üretildiği belirlenen Apollo adlı çikolatalı gofret ürününde de melamin bulunması üzerine bu ürünün de satışının yasaklandığı belirtiliyor.

Açıklamada 52 ürünü melamin için test ettiğini belirten Suudi Arabistan Gıda ve İlaç Kurumu hiçbirinin çocuklar için uygun olmadığını da aktardı.
Çin'de firmaların ürünlerinde yüksek protein bulunduğu izlenimi vermek için melamin kullandığını bilinirken, Eylül 2008'de melamin zehirlenmesinden 4 bebek ölmüş, 53 bin insan zehirlenmişti.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) melaminin organik beyaz kristaller halinde bulunduğunu ve çoğunlukla plastik ve yapışkan ürünlerde kullanıldığını bildiriyor.

Örgüt ayrıca, Melamin zehirlenmesi belirtilerini asabiyet, yüksek tansiyon, idrar da kan ve böbrek enfeksiyonları olarak aktarıyor.
Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri