Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

New York en ciddi mali krizi yaşıyor

29 Temmuz 2008 / 12:30
ABD'nin New York eyaletnin son 40 yıldaki en ciddi mali krizi yaşadığı öne sürüldü.
ABD'nin New York eyaleti Valisi David Paterson, eyaletin 1970'li yıllardan beri en ciddi mali krizi yaşadığını söyledi. New York Post gazetesinin özel haberine göre Vali Paterson, bu kötü haberi bugün televizyonlardan New York halkı ile de paylaşacak. Gazetenin Valiye yakın kaynaklardan aktardığı bilgiye göre Paterson, bu ciddi krizin eyaletteki bazı sosyal hizmetlerde ve istihdam da kesintiye gidilmesi başta olmak üzere birçok ciddi ekonomik tedbiri gerektirdiğini dile getirecek.

Paterson'un, Nisan ayında kabul edilen yeni bütçedeki bazı yüksek harcama kalemlerini yeniden düzenlemek için New York eyalet kongresini özel toplantıya çağırması da gündemde. Gazeteye konuşan kaynak, "Durum herkesin düşündüğünden daha vahim" yorumunda bulundu.

David Paterson ayrıca Pazartesi günü de, Columbia Üniversitesinin Nobel ödüllü ekonomisti eski Dünya Bankası başkanı Joseph Stiglitz ile özel bir toplantı yaptı. Joseph Stiglitz, küresel mali krizin Büyük Buhran'dan beri en ciddi ekonomik kriz olduğunu savunuyor. Paterson geçtiğimiz hafta da, eyaletin en önemli vergi gelir kalemi olan Wall Street ikramiyelerinde bu yıl yüzde 20'ye kadar varan düşüş olabileceği uyarısında bulunmuştu. New York eyaleti, 1975 - 1976 yıllarındaki mali krizde iflasın eşiğine gelmişti.


Kaynak: Ajanslar
Bu haber toplam 3124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri