Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

New York Türk Yürüyüşü

28 Mayıs 2008 / 07:36
ABD - New York'ta Türk Günü kutlandı ve Türk Yürüyüşü gerçekleştirildi.

Esat Gök - New York'tan bildiriyor

Türk Günü sebebiyle gerçekleştirilen Türk Yürüyüşü, New York'u kırmızı-beyaz renklere boyadı.

Yürüyüşe çok sayıda Türk katıldı ve görkemli bir kutlama gerçekleştirildi.

(Fotoğraf: Esat Gök, Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu ile)

New York Kırmızı-Beyaz

- New York, dün son yılların en görkemli şovlarından birine sahne oldu. Türk Günü dolayısıyla New York kırmızı-beyaza büründü.

- Amerika'daki Türk varlığının simgesi haline gelen New York'taki geleneksel Türk Günü Yürüyüşü'nün 27'ncisi karnaval havasında gerçekleştirildi. Yürüyüşe, ABD'nin dört bir yanından gelen 40 bin dolayında Türk katıldı.

Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF) tarafından ASALA terörünü lanetlemek için 27 yıl önce başlatılan geleneksel yürüyüşe, beklenenin üzerinde katılım oldu. Bugüne kadarki en görkemli şenliklerden birine sahne olan New York'ta, yürüyüş dolayısıyla 40 bin dolayında Türk bir araya geldi. Yürüyüşü düzenleyen TADF Başkanı Kaya Boztepe, “Çok mutluyum” dedi.

New York Emniyeti, yürüyüşe yaklaşık 40 bin Türk'ün katıldığını, yoldan geçen ABD'lilerin katılımı ve çevre esnaf ve ev sakinlerinin kısa süreyle de olsa etkinliğe dahil olmalarıyla bu rakamın zaman zaman 300 bini bulduğunu bildirdi.

Türbanlıyla mini etekli

Madison Caddesi'ndeki yürüyüşe, New York'un yanı sıra çevre eyaletler ve kentlerden çocuktan yaşlısına binlerce Türk, ellerinde bayraklarla ve kırmızı-beyaz kıyafetleriyle akın etti. Türk dernekleri ile ABD'deki çeşitli Türk kuruluş, organizasyon ve şirketleri ile Türkiye'den gelen halk oyunları ekipleri Madison Caddesi'nde kendilerini izleyen binlerce Türk ve Amerikalıya gösteri yaptı. Türk şöleninde mini etekli, önlerinde kırmızı harflerle 'Türkiye' yazılı beyaz tişörtlü genç kızlar ile ince pardesüleri üstünde
kırmızı-beyaz renkli türbanlı kadınlar 2.5 saat omuz omuza yürüdü.

Yürüyüşe tekerlekli sandalyeleriyle katılan engelliler, bebeklerini arabalarda taşıyan anneler, Atatürk Okulu, Cumhuriyet Okulu, Mustafa Kemal Okulu, Brooklyn Amity Okulu ile New York çevresindeki ilkokul öğrencileri en çok alkış alan katılımcılar oldu. Çeşitli kurumların hazırladığı seyyar sergilerde Türkiye özlemi, Mustafa Kemal sevgisi mesajları yer aldı. Geçişte çeşitli yaşta öğrenciler, genci-yaşlısıyla kadın ve erkeklerin çok sayıda Atatürk fotoğrafları taşıdı. Bu yıl da yürüyüştekilerin bir ağızdan, 'En büyük Türkiye, başka büyük yok', 'Mustafa Kemal'ler ölmez' sloganları atıldı.

Türkiye'den konuklar

Yürüyüşün protokol kortejinde ise Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, AKP Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, Türkiye'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Baki İlkin, Türkiye'nin New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, AKP Milletvekili Cüneyt Yüksel, Amerikan Türk Koalisyonu Başkanı Lincoln McCurdy olmak üzere Türk büyükelçilik ve konsolosluk çalışanları yer aldı.

Türk Amerikan Gençlik Derneği'nin yaklaşık 30 kadar gençten oluşan bayrak ekibi büyük ilgi gördü. Yürüyüşün daha başında Türk ve Amerikan bayraklarını dalgalandıran gençler, dostluk mesajları verdi.

Yazıcıoğlu: Siyasete girin

Yurt dışı Türklerinden sorumlu Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu, yürüyüşün sona erdiği parkta yaklaşık 10 bin kişiye hitap etti.ABD'deki Türklerin gerçek güçlerini gösteremediğinin altını çizen Yazıcıoğlu, “New York'ta Türklerin birliği önceki yıllara göre çok daha arttı. Bu ülkede yaşayan Türkler, Amerikan siyasetinde daha aktif yer almalılar” dedi.

Yürüyüşe destek veren kuruluşlar

Türk Günü Yürüyüşü'ne şu dernek ve kuruluşlar destek verdi: Amerika Türk Kadınlar Birliği, Anadolu Kulübü, Türk Ocağı, Türk Hars Birliği, Rochester Türk Cemiyeti, Amerika Müslümanlar Birliği, Genç Türkler (Young Turks) Derneği, Ata-DC Derneği, Kanada Türkleri Derneği, Türkistan Derneği, Karşıyakalılar Derneği, Kore Gazileri, New York Türk Polisleri Derneği, Amerika'daki Türk Polisleri, Balkan Türkleri Derneği, Ahıska Türkleri, Kıbrıs Türkleri Derneği, Azerbaycan Derneği, Kırım Türkleri
Derneği, Balkan Türkleri Derneği, Türk Amerikan Kültür Derneği, Amerika Müslümanlar Derneği, Philedalphia İstanbul Kültür Merkezi, Amerika Türk İslam Ocakları Derneği, Amerika Ülkü Ocakları Derneği, ITSS Derneği, Amerika İstanbul Üniversitesi Mezunlar Derneği.

Galatasaraylılar coştu

Galatasaraylılar coştu Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Karşıyaka taraftarları dev kortejlerle tezahürat yaparak kaldırımlara dizilmiş kalabalığı heyecanlandırdılar. Şampiyon Galatasaray takımının New York'taki yaklaşık 300 taraftarı Türk Günü Yürüyüşü'ndeki en büyük korteji oluşturdular.


Galatasaray USA Derneği'nin Başkanı Mustafa Merç, Türkiye'den getirttiği yüzlerce Türk ve Galatasaray bayrağını vatandaşlara dağıttı.

Fenerbahçelilerden jest

Fenerbahçe taraftarları ise kaçan şampiyonluğa rağmen yine büyük bir kalabalıkla yürüyüşe katıldı.
Fenerbahçe USA Derneği, “Galatasaray'ın şampiyonluğunu tebrik ederiz” yazılı dev bir pankart taşıdı.

Madison'daki İnönü

Amerika Beşiktaşlılar Derneği ise Beşiktaş taraftarlarıyla birlikte yürüyüşte bir ilki gerçekleştirerek iki katlı üstü açık otobüsle korteje katıldı.
Diğer takımların yaptığı gibi dev Beşiktaş bayrağını protokol önünce açan Beşiktaşlılar, Madison Caddesi'ni İnönü Stadyumu'na çevirdi.

New York'taki Türk Günü Yürüyüşü'nden bazı görüntüler...

 
(Kaynak: HürriyetUSA - Razi Canikligil, Süleyman Ayaz)

Habername / Esat Gök

Bu haber toplam 11386 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri