Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

New York'ta kanlı baskın: 13 ölü

04.04.2009 11:10
New York'ta göçmenlere vatandaşlık dersleri verilen derneği basan bir kişi 40 kişiyi rehin alıp 12'sini öldürdü. Saldırgan ölü bulundu
Almanya’da bir öğrencinin okula girip öğrencileri silahla öldürmesinin şoku henüz atlatılamamışken, bu kez ABD’de bir saldırgan dernek basıp 12 kişiyi öldürdü.
ABD’nin New York eyaletinin 225 km kuzeybatısındaki Binghamton kentinde American Civic Association (ACA) adlı göçmenlere vatandaşlık derslerinin verildiği derneğe girip 40 kadar kişiyi rehine alan silahlı saldırgan, ilk belirlemelere göre 12 kişiyi öldürdü, beş kişiyi de yaraladı.
ABD’de dehşet yaratan olayı yerel televizyon kanalları sabah 09.00’da duyurdu. Yerel televizyonlar, polisin, binanın çevresini kuşattığı ve bir kişinin ambulansla olay yerinden götürüldüğüne dair görüntüler geçerken, CNN de, göçmenlere yardım merkezine giren saldırganın insanlara ateş açtığını, merkezde halen onlarca rehinenin bulunduğunu duyurdu. Polis binayı kuşatıp operasyona hazırlanırken, saldırgan intihar etti. Vali David Paterson saldırganla birlikte 13 kişinin öldüğü bilgisini verdi. AP de ölü sayısını 13 olarak duyurdu.
Saldırganın üzerinden 42 yaşında Johnson City doğumlu Jiverly Voong adına kimlik çıktı. Saldırganın içeridekilerin kaçmaması için önce derneğin arka kapısına arabasını park ettiği, kendisinin ise ön kapıdan binaya girdiği belirlendi.
Göçmenlerin ABD’ye oryantasyonunu hızlandırmayı amaçlayan faaliyetleriyle bilinen ACA, 47 binlik nüfusu olan Binghampton’da vatandaşlık derslerinin yanı sıra vatandaşlık başvurusu gibi prosedürlerin işlemesi için göçmenleri yönlendiren bir dernek.
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri