Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İşte babanın mektubunun orijinali!

20.11.2009 14:37
Baba Nida Garipoğlu Cem'e teslim olurken bir mektup göndermişti. Basına gösterilenle orijinali çok farklı. İşte gerçek mektupta yazanlar;

Münevver Karabulut’un planlanarak vahşice öldürülmesinden sorumlu tutulan ve hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen işadamı Nida Garipoğlu’nun, 24 yıla kadar hapsi talep edilen oğlu Cem Garipoğlu’na yazdığı üç sayfalık  mektubun bir bölümü daha önce basına yansımıştı.

Ancak mektubun gizli kalan kısımlarında babanın “Yakında af çıkacak onun için senin yakalanmış olman lazım. Biz her türlü teması yaptık ve hiç sıkıntı çekmeyeceksin. Yakında af çıktığında ise bu olay bitmiş olacak ve unutacağız, geleceğe bakacağız” dediği ortaya çıktı.

BASINA VERİLEN MEKTUPLA ORİJİNALI FARKLI

İstanbul polisinin, Cem Garipoğlu’nun amcası Hayyam Garipoğlu’nun evine yaptığı baskında ele geçirdiği üç sayfalık mektubun orijinali ile ailenin avukatı Aytekin Kaya’nın basına verdiği “temize çekilmiş” hali arasında büyük farklar olduğu belirlendi. Nida Garipoğlu’nun el yazısıyla yazdığı mektup, Cem Garipoğlu’na teslim edilmek üzere Kaya’ya verildi.

ORİJİNALİ KIRMIZI KALEMLE YAZILMIŞ

Kaya, Nida Garipoğlu’nun mektubu Adli Tıp raporunun arkasına kurşun kalemle, hazırlıksız ve özensizce karaladığını, kendisinin de el yazısıyla temize çektiğini söyledi. Oysa polisin elindeki orijinal mektup, A4 kâğıda kırmızı kalemle yazılmış olarak bulundu. Mektubun Cem Garipoğlu’nun son anda teslim olmaktan vazgeçmesi ihtimaline karşılık yazıldığını ve kendisine vermediğini belirten Kaya, şöyle dedi:

“Cem bana güvenmeyip, teslim olmaya yanaşmasaydı mektubu verecektim. Aramızda bir sorun yaşansaydı, ‘Bak baban da sana bunu gönderdi’ diyecektim. Ama çocuk baktım normal. O mektupla çocuğu daha fazla üzmek istemedim. Onu versem belki iyice duygulanacaktı. Ancak babasının düşüncelerini kendisine aktardım.”

İŞTE ORİJİNAL MEKTUPTA YAZILANLAR

Kaya’nın Nida Garipoğlu’nun kaleme aldığını söylediği mektupta, babasının Cem Garipoğlu’na teslim olma anı ile polis ve savcılıkta, hatta gazetecileri görünce nasıl davranması gerektiği ayrıntıları ile anlatıldı. Kaya ayrıca, Nida Garipoğlu’nun yazmadığı “Adalete güven” gibi ifadeleri ekledi.
Nida Garipoğlu tarafından kaleme alınan ve Kaya tarafından basına dağıtılan mektupta çıkarılan bölümler şunlar:

“...Bundan sonra sana yapılması gerekenleri yazıyorum.

1- Avukat abinle görüş. O çok tecrübeli ve aile dostumuz olan biri. Dediklerini aynen yap. Dikkatle dinle, tavsiyelerine uy. Söylediklerini itiraz etmeden yap, söylediği şeyleri aramızda konuştuk ve öyle karar verdik. Hukuki olarak hata yapmamamız lazım. Onun için canım oğlum dediklerini yaparsın.

2- Alınan bu karar en doğrusu. Çünkü yakında af çıkacak ve senin aftan yararlanmak için yakalanmış olman lazım. Korkmana gerek yok. Biz her türlü teması yaptık ve hiç sıkıntı çekmeyeceksin. Ve kesinlikle daha rahat edeceksin. Yakında af çıktığında ise bu olay bitmiş olacak ve unutacağız, geleceğe bakacağız.

3- Gazeteciler sana soru sorarlarsa mutlaka gördüklerinde. Hiç cevap verme. Kesinlikle dinleme onları. Hiç bakma, cevap verme, üzgün olduğunu gösterir şekilde önüne bak yürümeye devam et.

4- Polis ve savcılıkta avukat abin yanında olacak ve onun söylediklerine aynen uyarsın. Orada söyleyeceklerin hem ileride dava için hem de benim hapisten çıkmam için önemli. En güzel şekilde ifade vereceğine eminim, canım oğlum.

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri