Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nineler dedelerden daha uzun yaşıyor

01 Mayıs 2008 / 08:25
Alkol ve sigara erkekleri 'kalp'ten vuruyor, nineler dedelerden daha uzun yaşıyor.

Son nüfus sayımına göre kadınların erkeklerden daha uzun süre yaşadığı ortaya çıktı. 85 yaş ve üstü 278 bin kişinin 193 binini nineler, 85 binini ise dedeler oluşturuyor. Uzmanlar, erkeklerin erken ölümünde baş sırayı alkol, sigara ve kalp hastalıklarının çektiğini belirtiyor.

Türkiye'de 40 yaş üstü kadınların erkeklerden uzun süre yaşadığı ortaya çıktı. Uzmanlar, erkekleri "karşı karşıya oldukları sağlık riskleri" konusunda uyarıyor. Yüksek tansiyon, sigara ve alkol kullanımı, şişmanlık, hareketsiz hayat tarzı, diyabet ve bilinçsiz beslenmenin özellikle 40 yaş üstü erkeklerde, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artıran faktörlerin başında yer aldığı belirtiliyor. Türkiye İstatistik Üst Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de 40 yaş üstü erkeklerin hayat süreleri, kadınlara oranla daha kısa. Türkiye'de erkeklerin karşılaştığı sağlık risklerinin başında ise koroner kalp hastalıkları yer alıyor. Türkiye'de koroner kalp hastalıklarından ölüm oranı, tüm ölümler içinde yüzde 43 ile ilk sırada bulunuyor ve bu ölümlerin önemli bir bölümü "41-58 yaş grubu"nda yer alan erkeklerde gerçekleşiyor. Toplam nüfusta erkeklerle kadınların sayıları birbirine çok yakınken yaşlı nüfusta kadınlar erkeklerin üç katına ulaşıyor. Son nüfus sayımına göre 90 üstü yaşta olanların sayısı 97 bin. Bunun 70 binini kadınlar oluştururken erkek sayısı yalnızca 27 bin. 85-89 arasındaki yaş aralığında ise kadın sayısı 123 bin, erkek sayısı 58 bin. Aynı şekilde 75 ile 85 yaş aralığındaki nüfusun 994 bini kadınlardan, 653 bini ise erkeklerden oluşuyor.

Kadınlarla erkekler arasında başa baş giden nüfus rakamları arasındaki fark, 55 yaşından sonra kadınlar lehine açılmaya başlıyor. Yaş ilerledikçe de kadınların sayısı erkeklere göre katlanıyor. Böylece kadınların erkeklerden çok daha uzun yaşadığı şeklindeki düşünceyi TÜİK rakamları da doğrulamış oluyor.

Zaman - İsa Yazar

Bu haber toplam 1010 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri