Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gençliğe Hitabe'yi değiştirdi

29.10.2009 17:42
Cumhuriyet'in 86. yılının kutlandığı bugün Tafar gazetesi yazarı Sevan Nişanyan, oldukça tartışılacak bir yazı kaleme aldı. Nişanyan, Atatürk'ün gençliğe hitabesini değiştirdi
Cumhuriyet'in 86. yılında Taraf gazeteci oldukça ses getirecek bir olaya imza attı. Taraf yazarı Sevan Nişanyan, Atatürk'ün gençliğe hitabesini değiştirdi. Nişanyan eşinin üzerine dışkısını attığı duyulunca hem sıradan vatandaşlar tarafından hem de çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından büyük tepki toplamıştı. İşte o yazı...

ARTIK YENİ ŞEYLER DÜŞÜNME VAKTİ
Seksenaltı yıl yeter bence. Kan-vatan-düşman’dan ötesine aklı ermeyen bir dil bu ülkeyi bunca yıl esir etti. Artık yeni şeyler düşünmenin vaktidir. Kan-vatan-düşman edebiyatının şahikası Kemal Paşa’nın Gençliğe Hitabe adlı eseridir. Bugün tekrar yazılacak olsa ben şöyle düzeltirdim.

EY TÜRK GENÇLİĞİ BİRİNCİ VAZİFEN İNSAN OLMAKTIR
Ey Türk gençliği! Birinci vazifen, insan olmaktır. İnsan olmanın yegâne temeli insana sevgidir. Hayatın boyunca, insanlara güzelliği, aklı ve adaleti öğretmeyi görev bileceksin. Bilgin varsa, bedel beklemeden paylaşacaksın. Buna imkân ve şeraitin müsait değilse, yanındaki üç veya beş kişiye katıksız sevgini vermeyi deneyeceksin; onların hayat yükünü bir nebze hafifletmeye çaba göstereceksin. Bunu yaparken Türk mü, yoksa Hindu mu, Yamyam mı diye sormayacaksın. Çünkü insan, galiplerin hasbelkader çizdiği sınırlara sığmayacak kadar kıymetli bir hazinedir.

MANEVİ HÜRRİYETİNİ ANCAK İNSAN OLMAKLA KAZANABİLİRSİN
Dahili ve harici bedhahlarla etrafın çevrili olabilir. Sen şerri bahane etmeyecek, hayırhahlığını ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceksin. Zira kötülük, esarettir. Manevi istiklalini ve manevi hürriyetini ancak insan olmakla kazanabilirsin.

DÜŞMAN BÜTÜN TERSANELERE GİRMİŞSE..
Düşman bütün tersanelerine girmişse, vazifeye atılmadan önce düşüneceksin. Önce, düşman mı diye soracaksın. (Çünkü bugün düşman olan yarın dost olabilir.) Sonra onu kendine düşman etmek için ne hata yaptığını düşüneceksin. (Çünkü düşmanlık, herkes için ağır bir yüktür.) Gönlünü kazanmayı deneyeceksin. Tersaneyi beraber işletmeyi teklif edeceksin. (Öylesi her ikiniz için daha kazançlı olabilir.) Sonuç alamasan, bir tersane uğruna düşman olmaya değer mi diye bir kere daha kendine soracaksın. Bunları yapabilirsen, inan, dünyanın tüm tersaneleri senin olur. Tüm ordular sana boyun eğer. Tüm kalelerini terkedecek gücü ve güveni kendinde bulursun.

İKTİDARLAR DAMARLARINDAKİ KANI TALEP EDEBİLİR
Memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar sana “düşünmeyeceksin!” diyebilirler. Kendi çorak ve bencil emellerine seni muhafız ve müdafi yapmak isteyebilirler. Kuşaklardan beri süren iktidarlarını bir gün daha korumak için senin damarlarındaki kanı talep edebilirler. Memleketin bütün tepeleri kan ve intikam bayraklarıyla donatılmış, bütün mektepleri zaptedilmiş, bütün mahkemeleri elde edilmiş, bütün gazete köşeleri bilfiil müstevlilere terkedilmiş olabilir. Millet, cehalet ve propaganda içinde serseme dönmüş olabilir.

EY İNSAN EVLADI!..
Ey insan evladı! İşte bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, insan olduğunu unutmamaktır. Muhtaç olduğun kudret tanrı vergisi olan vicdanında ve her gün çalışarak geliştireceğin aklında mevcuttur.
Bu haber toplam 2580 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri