Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Niye kaydettiler?

11 Temmuz 2008 / 15:48
Mustafa Balbay dahil görüştükleri kişileri kamera kaydına alan İstihbaratçı Albay Atilla Uğur, hakim karşısında bakın kendini nasıl savundu.
Soruşturma kapsamında tutuklanan Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı Teknik İstihbarat Daire Başkanı Hasan Atilla Uğur, mahkeme ifadesinde hakime, Mustafa Balbay'la ilgili gizli görüşmeyi kendilerinin kaydettiğini belirterek, "Balbay ile ilgili kayıtları elimizde bir tape olsun diye bulundururuz, şantaj amaçlı değil" dedi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Albay Uğur, hakime verdiği ifadesinde şunları söyledi:

Arşiv yapmam doğaldır

Görev yaptığım dönemde kişilerle ilgili fişleme olarak iddia edilen kayıtlar, benim görevimle alakalı yerine getirdiğim işlemlerdir. Emekli olduktan sonra bu bilgilerin çoğunu kurumuma iade ettim. Ancak aramalar sırasında el konulan belgeler arasında bu tip belgeler ise tamamıyla gözden kaçtığı için iade edilmeyen belgelerdir, ben 1 senedir emekliyim, 6 aylık merkezi Ankara'da olan savunma sanayi ile ilgili şirketim vardır.

Arşive tape olsun diye

Sinan Aygün ve Veli Küçük'ü tanımam Ergün Poyraz'ı Ankara'da çalıştığım dönemde komutanlarım tarafından gönderilen bir kişi olarak tanırım. Mustafa Balbay'ı tanırım Mustafa Balbay ile ilgili gizli görüşme kayıtlarını elimizde bir tape olsun diye bulundururuz, herhangi bir şekilde şantaj amaçlı değildir. Böyle bir şey olsaydı bu ortaya çıkardı. Benim Eldiven, Yakamoz ve Ayışığı gibi kavramlarla uzaktan yakında bir ilişkim yoktur.

Eğitim amaçlı belgeler

Genelkurmay'a ait gizli olduğu iddia edilen şahsıma ait belgeler, Genelkurmay'ın bize mesleki eğitim sırasında verdiği belgelerdir. Evimde ele geçirildiği iddia edilen Ayışığı ve Yakamoz darbe planlarına ilişkin belgeler zaten internette dolaşan belgelerdir.
Kaynak:
Bu haber toplam 816 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri