Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nokia yasası için göz dağı

02 Şubat 2009 / 10:12
Nokia'nın, çalışanlarının e-postalarını takip edebilmesinin önünü açacak yasanın geçmemesi halinde başka bir ülkeye taşınacağı ileri sürüldü
Helsinki'nin en yüksek trajlı gazetesi Helsinki Sanomat'ın haberine göre, yasanın geçmemesi halinde cep telefonu devinin böyle bir yola başvurabileceği uyarısını hükümete verdiği belirtiliyor. İsmi açıklanmayan yetkili, yasanın uygun bir atmosferde geçirilmesi için şirketin yoğun bir baskı yaptığını savundu.

'Nokia yasası' olarak bilinen yasanın iki hafta içinde oylanması bekleniyor. Yasanın geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Ancak Başbakan Matti Vanhanen böyle bir ültimatomdan habersiz olduğunu dile getirdi. Vanhanen, Finlandiya devlet televizyonu YLE'ye yaptığı açıklamada, "Böyle bir tehdit küçük birimler arasında olmuş olabilir ancak böyle bir bilgi bize gelmedi" dedi.

Nokia İletişim Direktörü Arja Suominen suçlamaları kabul etmedi ve iddianın şirket çalışanlarını da şaşırttığını kaydetti. İletişim Bakanı Suvi Linden ise böyle bir ültimatomun verilmiş olduğuna inanmadığını belirtti.

Birçok hukuk uzmanı, yasayı çalışanların haklarını çiğneyeceği gerekçesiyle eleştiriyor. Vanhanen, endüstriyel bilgi casusluğunu önlemek için yasanın parlamentodan geçebileceğine inandığını ifade etti. Bu tip olayların Finlandiya'da yaşanmasını istemediğini vurgulayan Vanhanen, Fin şirketlerinin ve teknolojik buluşların korunmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Kaynak:
Bu haber toplam 826 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri