Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

NTV geri adım attı, darbe çağrısı için özür diledi

19.03.2009 17:56
Kanal, "NTV belediye otobüsü"nde darbe çağrısı yapan gencin görüntülerinin yayınlanmasını, yayın kazası olarak değerlendirip, özür diledi.
Saat 12.00 ile 13.00 arasında yayınlanan programda NTV, yerel seçimin nabzını tutmak için bir otobüste vatandaşların fikirleri alınarak ekrana getiriyordu.

Programın dünkü bölümünde"Çarşaflıya rozet taktı benim için CHP bitti, benim tek partim Osman Pamukoğlu'nun partisidir" diyen genç bir vatandaş açıkça darbe çağrısı yaptı ve "ben darbe taraftarıyım, birçok şeyin resetlenmesi lazım, darbeyle birçok kişiye gözdağı verilmesi lazım." şeklinde ifadelerde bulundu. Bu sırada bir genç kız da söz konusu şahsa destek verdi ve darbe diyalogu başladı. Yaklaşık 1 dakika boyunca NTV izleyicileri darbe çağrısına kulak verdi. Bu olay "canlı yayın" kazası da değildi.

Türkiye'de darbe yapmak suç olmasına rağmen bu sözler ekrana getirildi.

Gün boyu NTV'ye ve RTÜK'e gelen tepkilerin ardından kanal yöneticileri bugün bir açıklama yaptı ve "banttan" yayınlanan program için "yayın kazası" diyerek özür diledi.

NTV'den yapılan açıklama şöyle:

"NTV Belediye Otobüsü" 2009 yerel seçimleri öncesinde, seçmenlerin görüşlerini serbestçe aktardığı, demokrasi ve çoğulculuğa saygının ifadesi olacak bir program şeklinde tasarlanmış ve yayına konulmuştur. Haftalardır yayınlanan programda, her kesimden seçmenler yerel seçimlerle ilgili görüşlerini özgürce ifade etmektedirler.

"NTV Belediye Otobüsü"nün 18 Mart tarihinde yayınlanan bölümünde, bir vatandaşın "askerden başka çare yok" şeklindeki sözleri program içinde yeralmış ve yayınlanmıştır. Durumun fark edilmesinin ardından bu bölümün tekrarları NTV ekranından ve resmi internet sitesinden kaldırılmıştır.

Ancak gözden kaçan ve ekrana yansıyan bu "yayın kazası", bazı internet siteleri tarafından "NTV'den darbe çağrısı" şeklinde, NTV'nin maksatlı bir yayın tercihiymiş gibi sunulmuştur.

NTV, kurulduğu günden itibaren izlediği yayın çizgisiyle, demokrasiye bağlılığı konusunda tertemiz sicile sahip bir medya kuruluşudur. Bunu yayınlarıyla defalarca göstermiş ve tarafsızlığı tartışma konusu edilmemiştir.

NTV'nin bu olayda bir demokrasi kusuru değil, bir yayıncılık kusuru sözkonusu olabilir.

NTV, yanlış anlamalara ve rahatsızlığa yol açma olasılığı nedeniyle kamuoyundan özür diler.

Saygılarımızla,

NTV
Kaynak:
Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri