Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nükleer, İsrail'e helal, bize haram mı?

01.10.2009 19:57
İran'ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur, "Nükleer enerji İsrail'e helal de bize haram mı? Neden İslam ülkeleri de nükleer enerjiye sahip olmasın" dedi.
İran'ın nükleer programıyla ilgili bugün İsviçre'nin Cenevre kentinde yapılacak kritik görüşme öncesi BBP Genel Başkanı Yalçın Topçu, İran'ın Ankara Büyükelçisi Bahman Hüseyinpur'u ziyaret ederek İran'a destek verdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail'in nükleer silahları dururken İran'ın nükleer enerji üretme çalışmalarının uluslararası sorun yapılmasına ilişkin tepkisinin son derece haklı olduğunu ifade eden Topçu, İsrail'in bölgede parmak sallamasının kabul edilemeyeceğini söyledi. Nükleer enerjinin, İran'ın tabii hakkı olduğunu kaydeden Topçu, İran'ın nükleer enerjiye sahip olmasının, Türkiye ve diğer bölge ülkelerini rahatsız etmeyeceğini kaydederek, “Her müstakil ülkenin nükleer enerjiye sahip olma hakkı vardır. İsrail'in rahatsızlığı, faşist emellerinden ileri gelmektedir. İsrail terörist bir devlettir ve onun arkasında duranların ellerinde, 1,5 yaşındaki çocukların kanları vardır” dedi.

ABD'nin bölgede İran ve Türkiye gibi iki dev gücü inkar ederek toplama bir nüfusa sahip İsrail'in hesapları doğrultusunda hareket etmesinin büyük yanlış olacağını ifade eden Topçu sözlerini, “Yaşasın Türk ve İran milletlerinin kardeşliği” diye bitirdi.

“DOSTLUĞUMUZ BİRİLERİNİ KISKANDIRIYOR”

Büyükelçi Hüseyinpur da, Türkiye ve İran'ın iyi ilişkilerinin bazılarını kıskandırdığını, ancak bu dostluğun sadece iki ülkenin değil, tüm dünyanın menfaatine olduğunu dile getirdi. Hüseyinpur, “Biz bölgede sorunlara çözüm üretebilecek iki yüksek kapasiteli ülkeyiz. Bu, bizim tarihimizden gelen doğal gücümüzdür. Bu gerçeğin inkar edilmesi büyük yanlış olur” dedi.

“NÜKLEER ENERJİ TÜRKİYE'NİN DE HAKKI”

Ziyarette Vakit'e özel açıklamalarda bulunan Hüseyinpur, “Cenevre toplantısından ne bekliyorsunuz?” şeklindeki sorumuza, İran'ın uluslararası kamuoyunun nükleer enerji çalışmalarıyla ilgili hiçbir şeyi saklamadığını ifade ederek şöye cevap verdi: “Problem bizim değil, onların problemi. Onlar bizim bağımsız olmamızı istemiyor. Kendilerinden başka kimsenin nükleer enerjiye sahip olmasına tahammül edemiyorlar. Nükleer enerji neden onlara helal de bize haram olacakmış. Neden bu hakkımızdan vazgeçecekmişiz. Neden İran gibi Türkiye de nükleer enerjiye sahip olmasın. Neden siyonist İsrail'in nükleer güç olmaya hakkı var da İslam ülkelerinin hakkı olmasın. Onlar bizim bağımsızlığımızdan vazgeçmemizi istiyorlar.”

“BÖLGENİN YENİ BİR SAVAŞA TAHAMMÜLÜ YOK”

İsrail'in muhtemel bir saldırısı karşısında İran'ın tavrı ne olur” sorumuza Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerini tekrarlayarak cevap vermek istediğini ifade eden Hüseyinpur, şunları kaydetti: “Sayın Erdoğan birkaç gün önce ‘Batılılar Irak'tan çıkabildiler mi ki, bir ülkeye daha saldırmayı düşünsünler?' dedi. Şimdi ben de soruyorum, bölgenin başka bir savaşa tahammülü var mı? Bu, batılılar için de mantıklı olur mu? Böyle bir savaşa bölgenin tahammülü yoktur.”

vakit
Bu haber toplam 970 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri