Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nükleer enerji ihalesine hangi firmalar girecek?

23 Ağustos 2008 / 20:59
Türkiye'nin ilk nükleer santralinin inşaası ve işletilmesiyle ilgili ihale hazırlıkları hızla sürüyor. İhaleye katılacak firmalar da netleşmeye başladı. İşte ihale için şartname alan firmalar...
Türkiye'nin ilk nükleer enerji santralının inşası ve işletilmesi amacıyla, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Türkiye Elektrik Ticaret A.Ş. (TETAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından açılan nükleer enerji yarışması hazırlıkları yoğun şekilde sürerken, firmaların yönelttikleri soruların cevaplandırılması amacıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlenecek.

25 Ağustos pazartesi günü Ankara Sheraton Otelinde düzenlenecek söz konusu toplantıya, yarışma için şartname alan 11 firma veya ortaklık ile kamu kurum ve kuruluşları ve basın mensupları katılacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de toplantıya katılarak bir konuşma yapacak.

Toplantıda nükleer santral yarışması konusunda bugüne kadar yapılan hazırlıklar, yarışmaya yönelik firmaların daha önce sordukları sorular cevaplandırılacak ve şartnamede yapılabilecek değişiklikler konusunda bilgi verilecek.

-TEKLİF VERME TARİHİ ERTELENECEK Mİ?-

Nükleer santral yarışması bilgilendirme toplantısında açıklanması beklenen en önemli sorulardan biri de son teklif verme tarihinin uzatılıp uzatılmaması konusu olacak.

Şartname alan firmaların neredeyse tamamının, 24 Eylül 2008 tarihi olarak tespit edilen son teklif verme tarihinin uzatılması yönünde talepleri bulunduğu, fakat Enerji Bakanlığının söz konusu yarışmanın ertelenmesine kesinlikle sıcak bakmadığı belirtiliyor.

-11 FİRMA ŞARTNAME ALDI-


Mersin-Akkuyu'da yapılması planlanan ve teklifleri 24 Eylül'de alınacak olan nükleer enerji santralının kurulu gücünün /- yüzde 25 ile 3 bin-5 bin Megavat arasında kapasitede olması planlanıyor.

Bu arada Hattat Holding tarafından alınan son şartname ile nükleer santral yarışmasında şartname alanların sayısı 11'e yükseldi.

Nükleer santral için bugüne kadar ihale dosyası alan firmalar şöyle:

-AECL Atomic Energy Of Canada Limited (Kanada)
-Itochu Corporation (Japonya)
-Vinci Construction Grand Projets (Fransa)
-Suez Tractebel (Fransa-Belçika)
-Atostroyexport (Rusya)
-KEPCO (Güney Kore-Türkiye)
-China Nuclear Power Components Co. (Çin)
-Unit Investment N.V. (Hollanda)
-Hacı Ömer Sabancı Holding (Türkiye)
-Alsim-Alarko Sanayi Tesisleri (Türkiye)
-Hattat Holding (Türkiye)


rotahaber.com
Bu haber toplam 2376 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri