Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nükleer enerjide 5 aday

27 Mayıs 2008 / 12:57
Nükleer enerjide 5 ülke yarışacak.
Türkiye'nin nükleer santral ile ilgili olarak yasal süreçleri de tamamlamasıyla birlikte 5 ülke santral kurmak için kolları sıvadı. Santral kurmak ve işletmek konusunda tecrübesi bulunan Fransa, Rusya, Kanada, Japonya ve Belçika Enerji Bakanlığı ile temasa geçti. Bu ülkelerin enerji alanındaki kamu ve özel sektör temsilcileri santralle ilgili olarak ön bilgileri Türkiye'den almaya başladı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek de bu konudaki iddiaları doğrulayarak 5 ülkenin devrede olduğunu dile getirdi.

Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısından sonra açıklamalarda bulunan Çiçek, elektrik fiyatlarına zam yapılması konusunun Bakanlar Kurulu'nda görüşülmediğini ancak, petrol fiyatlarının varilinin 135 dolara çıktığını hatırlattı. Türkiye'nin bir petrol mağduru ülke olduğunu belirten Çiçek, 5 yıl boyunca elektriğe zam yapmadıklarını ancak petrol varil fiyatının büyük artışlar gösterdiğini ve zam yapılmaması halinde bunun hazineye büyük maliyetinin olacağını söyledi.

Çiçek, Cumhurbaşkanı Gül'ün Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile yaptığı görüşme konusunda ise “Sayın Cumhurbaşkanı'nın takdirleridir. O konuya girmek istemem ama bu tür gelişmeyi ben şahsen olumlu karşılarım” açıklamasını yaptı.

ÖNDER SAV ÖZÜR DİLEMELİ

Hacca gitmek isteyen bir partiliye “Araplara para kaptırma. Muhammed seni bırakmaz” diyen CHP'li Önder Sav'dan özür beklediğini söyleyen Bakan Çiçek, “CHP'nin hac konusunda görüşü bu mu? Özür dilemesi lazım. Muhamed diyorsun. Bir Hz. Muhammed de, ne olur yani' dedi.

Yeni Şafak - Erhan Seven

Bu haber toplam 806 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri