Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kurtulmuş: İsrail Durdurulmalı

18.03.2010 14:23
Numan Kurtulmuş, İsrail'in en büyük gücünün 1967 yılından beri karşısına çıkacak diplomatik gücün bulunmamasından kaynaklandığını belirtti.

Kurtulmuş, İsrail'in saldırganlığının durdurulması için bölgedeki Müslüman ülkelerin sesini yükseltmesi gerektiğini söyledi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan'ı kabul etti.

Kabulde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Suriye ile ilişkilerin iyi bir duruma gelmesinden dolayı memnun olduğunu söyledi. Kurtulmuş konuşmasında, "Soğuk savaş döneminde iki ülke arasında kalbi ve fiziki ilişkiler olmasına rağmen duvarlar örülmüştü. Su meselesi mesela. Bunların geride kalmış olması sevindirici. Kuvvetli ilişkilerin kurulması zorunludur. Konuyu halklar arası ilişki olarak ele almak zorundayız. Suriye ile ilişkilerimiz sevindirici derecede ilerliyor. Bu durumdan oldukça memnunuz." dedi.

Bölgedeki gelişmelere de değinen Kurtulmuş, İsrail'in bölgedeki yayılmacı politikasıyla Kudüs şehrini Müslümanlar'dan temizleyerek yüzde yüz Yahudileştirmeye çalıştığını söyledi. Kurtulmuş, "İsrail'in en büyük gücü 1967 yılından beri karşısına çıkacak diplomatik gücün bulunmamasıdır. Müslüman dünyası sadece söz söylüyor. İsrail kulaklarını kapamış ilerliyor. İsrail'i durdurmak için en önemli şey diplomatik bağın kurulmasıdır. İsrail Golan tepelerini Suriye'ye bırakabilir. Mesele İsrail'in saldırganlığını durdurma meselesidir. Özellikle bölgedeki Müslüman ülkelerin sesini yükseltmesidir." diye konuştu.

Suriye Büyükelçisi Nidal Kabalan da Türkiye ile Suriye arasında derin ilişkiler olduğunu ve bu durumun çok zengin ve uzun bir geçmişe dayandığını söyledi. İki ülke arasında kan bağı söz konusu olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Kabalan, "İki ülke arasında büyük gelişmeler var. İşbirliğine gidemeyeceğimiz hiçbir konu yoktur. Türkiye'de kendimi kendi evimde gibi hissediyorum. Siyasi anlamda koordinasyon işbirliğine devam etmekteyiz. Türkiye ile her geçen gün yeni şeyler paylaşmaktayız. Geçmişte veya günümüzde Türkiye ve Suriye'yi değişik şekillerde izole etmeye çalışanlar oldu. Bugün de Erdoğan'a dış baskılar olmakta. Ancak cesur duruşlar sergileniyor. Bu batılı çevrelerin hoşlarına gitmiyor. Onlar Araplar ve Müslümanları hala çadırda yaşıyorlar gibi görüyor." sözlerini kaydetti.

"İSRAİL, TÜRKİYE'YE KARŞI KOYAMAYINCA BAŞKALARININ DUYGULARIYLA OYNUYOR"

Büyükelçi Kabalan İsrail ile ilgili de "En son büyükelçi olayı Türkiye'nin ne kadar haklı olduğunu ortaya koymaktadır. Geçtiğimiz günlerde ABD ve İsveç'teki Ermeni tasarıları bunun kanıtıdır. Karşı koyamayınca başkalarının duygularıyla oynuyorlar. Bölgede Türkiye, Suriye ve İran dışında İsrail'e karşı diğer Müslüman ülkeler sesini çıkarmıyor. Tüm Müslüman ülkelerin İsrail karşısında tavrını ortaya koyması gerekir. İki ülke halkını ilgilendiren konularda aynı düşüncedeyiz." ifadesini kullandı.

Konuşmalarından ardından Büyükelçi Kabalan Suriye'den getirdiği lokumu hediye etti. Paketi açan Kurtulmuş partilileri ve basın mensuplarına lokum ikram etti.

Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri