Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erbakan'ın oğlunu neden listeye almadı?

13.07.2010 14:03
Çift listenin yer aldığı, yumrukların konuştuğu olaylı kongereden sonra ilk kez basın karşısına çıkan Saadet Partisi Lideri Numan Kurtulmuş, eleştirilere cevap verdi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, ''Bu ülkede siyasetçileri millet tasfiye eder. Tasfiye değil, takviye kongresi yaptık'' dedi.

Saadet Partisi Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, 11 Temmuz'da gerçekleştirilen kongreye ilişkin açıklamalarda bulunan Kurtulmuş, ''Türkiye'de çok az partiye nasip olacak muhteşem bir kongre gerçekleştirdiklerini'' belirtti.

Kongrenin ''muhteşem'' şekilde yapılmasına katkıda bulunan parti teşkilatına ve partililere teşekkür eden Kurtulmuş, ''Kongrede çift liste olduğundan, her çift listede kongrede görülen durumlar yaşanmıştır ancak iki farklı genel başkan adayının yarıştığı, farklı program ve siyaset yarışının olduğu bir liste yoktur'' dedi.

Kurtulmuş, Saadet Partili herhangi birisinin yapacağı Genel İdare Kurulu ile çalışabileceğine işaret etti.

Kurtulmuş, ''Bizim tempomuza ayak uyduracak, 100 metre koşucusu gibi bütün vücuduyla çalışacaklardan oluşan bir liste hazırlamaya gayret ettim. 75 asil, 30 yedek üyeden oluşan bir liste yapabiliyorsunuz. 2.5 milyon oyu olan, bunun 2-3 katı potansiyele sahip bir partiden bahsediyoruz. Gönül isterdi ki 72 milyonun yer aldığı bir liste oluşturulabilsin'' diye konuştu.

''KIZGINLIKLA SÖYLENENLERİN ÖNEMİ YOK''

Kongreyle birlikte Saadet Partisi'nde bir yenilenme ve gençleşme sağlandığını belirten Kurtulmuş, artık kongrenin geride kaldığını, bundan sonra birlikte hareket etmek gerektiğini söyledi.

Kurtulmuş, görevinin herkesi derleyip toparlamak olduğunu kaydederek, ''Kongrede kızgınlıkla söylenen sözlerin önemi yok. Kimseye küskün değilim'' dedi.

Partili bir kişiyi bile kaybetme lükslerinin olmadığının altını çizen Kurtulmuş, davalarına destek veren kimsenin kenarda bırakılamayacağını belirtti.

SORULAR

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kurtulmuş, ''kongredeki tartışmaların listede bir Süryani üyenin yer almasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını'' sorulması üzerine, bunun doğru olmadığını, temel meselenin Yüksek İstişare Kurulu ve Onur Kurulunda bulunacak isimlerin Genel İdare Kurulunda da olup olmayacağıyla ilgili olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, ''Önemli olan kapımızın üzerinde yazan değil, ne yaptığımızdır. Ağabeylerimizin birikimlerinden yararlanacağız'' dedi.

''Kongre sizi tasfiye kongresi miydi?'' şeklindeki soruya da Kurtulmuş, ''Bu ülkede siyasetçileri millet tasfiye eder. Tasfiye değil, takviye kongresi yaptık'' yanıtını verdi.

Kurtulmuş, Necmettin Erbakan ile kongre sonrasında görüşüp görüşmediğine ilişkin soruya ''Sayın Erbakan ile ilişkilerimiz kağıt üzerindeki ilişkiler değildir. Partimizin kurucusudur, Türkiye'ye ve insanlığa hizmetleri büyüktür. Kendisinin tecrübelerinden bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yararlanmaya devam edeceğiz'' karşılığını verdi.

Kongrede ''yeşil liste''yi hazırlayanların yeni bir parti hazırlığı yaptığına dair bazı basın yayın organlarında haberler yer aldığının hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, bu sözlerin kongre sırasındaki duygularla söylenmiş olabileceğini, partide bu konuda bir sorun olmadığını vurguladı.

Kurtulmuş, ''Yeşil listeyi yapanlar, 'Genel başkandan şikayetçi olmadıklarını' kendileri söylüyor'' ifadesini kullandı.

''Saadet Partisi'nde eksen kayması var mı?'' sorusuna ise Kurtulmuş, ''Eksen kaymasından bahsetmek için önce ana eksenin ne olduğu açıklanmalı. Ahlak-maneviyat, yeniden büyük Türkiye ideali, dünyada yeni ve adil sistem için gayret gösterme... Bu üçü, Saadet Partisi'nin ana eksenini oluşturmaktadır. Saadet Partisi'nde yeni bir siyaset üslubunun olduğu açıktır. Ancak herhangi bir eksen kaymasından söz edilemez'' dedi.

Kurtulmuş, Saadet Partili Şevket Kazan'ın bazı basın yayın organlarında yer alan sözleriyle ilgili, ''Parti içinde olanlar dedikodu mekanizmasıyla milletin önünde konuşulmamalıdır'' diye konuştu.

Kurtulmuş, Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan'ın Genel İdare Kurulu listesinde yer almamasının gerekçesini ''hazırlanan listenin bütünlüğünü korumak için Fatih Erbakan'ın ismine yer verilmediği'' şeklinde açıkladı

Bu haber toplam 1226 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri