Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

''Sabrederek tepki gösteriyorum''

30.07.2010 08:59
Kurtulmuş: Baskın, 40 yıllık Milli Görüş tarihinde ilk kez yapılmıştır. Hiçbir siyasi karşılığı yok.

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, Necmettin Erbakan'ın kongre ile ilgili açtığı dava sonucunda hakimlerin parti genel merkezinde delil incelemesi yapmalarının hiçbir siyasi karşılığının olmadığını belirtti. Kurtulmuş, "Bugünkü baskın 40 yıllık Milli Görüş tarihinde ilk kez yapılmıştır. Bunların hiçbir siyasi karşılığı yok. Her gün bassalar yine siyasi bir karşılığı yok. Tavsiyem şu, herkes itidalli olsun" dedi.

Kurtulmuş, özel bir televizyon kanalında katıldığı programda, partinin içinde bulunduğu durumdan kongre tartışmalarına dair önemli açıklamalar yaptı. Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan taraftarlarının açtığı dava sonucunda 21. Asliye Hukuk Mahkemesi'ne bağlı hakimlerin parti genel merkezine gelerek kongre evraklarını incelemesini üzüntüyle karşıladığını bildiren Kurtulmuş, "Bugün mahkemenin Saadet Partisi'ne yaptığı baskın 40 yıllık Milli Görüş tarihinde ilk sefer yapılmıştır. Bunun Milli Görüş'ün temel ilkeleriyle bağdaştığını anlayamıyorum. Arkadaşlarımızın hangisinin Milli Görüşçülüğünden kim şüphe edebilir? Herhalde bu dilekçeyi verenlerden 10 kat daha fazla Milli Görüşçü olan arkadaşlarımız var. Bunların hiçbir siyasi karşılığı yok. Her gün bassalar yine siyasi bir karşılığı yok. Tavsiyem şu herkes itidalli olsun" diye konuştu.

Olup bitenlere sabrederek tepki gösterdiğini ifade eden SP lideri, konuşmasını şöyle sürdürdü: "11 Temmuz'da gayet intizamlı büyük bir kongre gerçekleştirmiş olduk ama 5-10 tane kendini bilmez insanın yaptığı taşkınlıklar kongreyi gölgeledi. 2 listeli bir kongre yapıldı ama 2 farklı grup var ve birisi kaybetti birisi kazandı diye bir durum yok. Her iki listenin de genel başkan adayı Numan Kurtulmuş. Tartışma nereden çıktı? 26 Ekim 2008'de benim genel başkan seçildiğim kongrede Yüksek İstişare Kurulu adı altında bir kurul oluşturuldu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bu kurulun icrai bir kurul mu yoksa danışma kurulu mu diye düzenlememiz konusunda uyardı. Partiye emeği geçen ağabeylerimizin iki kurulda yer almaları isteğinden dolayı ortaya bir farklılık çıktı." 

Necmettin Erbakan'ın 'Milli Görüş ekseninde kayma var ve bu yüzden bu tür çalışmalar içerisindeyiz' sözlerinin hatırlatılması üzerine Kurtulmuş, "Madem Numan Kurtulmuş denilen zat, bu hareketi kendi çizgisinden saptırıyordu peki niçin 11 Temmuz 2010 günü yeşil listenin başında da genel başkan adayı da Numan Kurtulmuştu?" cevabını verdi.

CİHAN

Bu haber toplam 900 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri