Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Nur Serter artık çarşaf savunucusu!

25 Kasım 2008 / 15:31
Üniversitesinde başörtülüler için kurduğu ikna odalarıyla gündeme gelen Serter, şimdi çarşaflılara ikna olmuş durumda.
28 Şubat sürecinde ikna odaları gibi çağdışı bir uygulamanın mucidi olan Nur Serter şaşırtıcı bir şekilde partisi CHP'ye katılan çarşaflılara kucak açtı...

28 Şubat sürecinde başlayan başörtüsü yasağı çerçevesinde rektör yardımcılığını yaptığı İstanbul Üniversitesi'nde türbanlı kızlar için ikna odaları açarak bir ilke imza atan Prof. Dr. Nur Serter, şaşırtıcı bir şekilde CHP'ye katılan çarşaflılara sahip çıktı.

CHP MYK üyesi ve İstanbul Milletvekili olan Nur Serter Akşam gazetesine tarihe geçen ikna odaları uygulamasına tamamen zıt açıklamalar yaptı.

BAYKAL'I SAMİMİ BULDU

Son günlere damgasını vurun CHP lideri Deniz Baykal'ın çarşaf açılımını, çok samimi bulduğunu belirten Serter, çarşaflı kadınların 'artık altı okçu' olduğunu iddia etti.

28 Şubat'ta üniversite kapısına kurduğu 'İkna odalarında' başörtülü kızlara başlarını açmaları için baskı yapan Serter, çarşaflıların partisine katılmasını şöyle yorumladı: "Kimse dediğini kimseye kanıtlamaya çalışmıyor. İsteyen kabul eder, isteyen kabul etmez. CHP'ye girmek isteyen bir çarşaflı kadın, çarşafını bir kimlik olarak kullanamaz, kullanması da mümkün değil. Eğer CHP'ye giriyorsa artık partinin altı ilkesini, Altıok'unu kabul ediyor demektir.

ÇARŞAFLILAR CHP'Yİ DEĞİŞTİRMEZ

Çarşaflıların katılması ile "CHP'nin laiklik çizgisinden bir sapma yarattığı" görüşüne katılmadığını belirten Serter, CHP'nin belli bir zümrenin partisi olmadığını söyledi: Şu anda CHP'ye yönelen bir akım var. Onbinler yolsuzluk, yoksulluk, işsizlik gibi devasa sorunların çözümü yolunda CHP'yi umut olarak görmekte. Öncelikle bu akım görülmelidir. CHP kuruluşu, misyonu ve gelecek planlaması açısından halkın partisidir. Belirli bir zümrenin, dar bir kesimin partisi değildir.

Çarşaflı insanların her gün CHP'ye katılması gibi bir durum olmadığını ama gelen olursa da kabul edileceğini ifade eden 28 Şubat'ın türban yasakçısı Nur Serter, Genel Başkanı Baykal'a sahip çıktı. Çarşaf açılımından dolayı parti içinden Baykal'a gelen tepkileri yersiz bulan Serter şöyle konuştu: Bakın benim kişisel inancımdır: Bu konuda Genel Başkanımız Baykal tamamen samimidir. Benim aldığım izlenim, çok inanarak söylüyorum, kendisini son derece samimi gördüm.

CHP İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Nur Serter, 28 Şubat'ta üniversitelerde başlayan başörtü yasağının uygulanmasında çok tartışılan ikna odaları uygulamasına imza atmıştı. O dönemde İstanbul Üniversitesi Rektörü olan 'Ergenekon sanığı' Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun yardımcığını yapan Prof. Serter, üniversitenin giriş kapısına kurdurduğu ikna odalarında, okula yeni kayıt yaptıran örtülü kızların başlarını açmaları için psikolojik baskı uygulamıştı…

Kaynak: Haber 7
Bu haber toplam 1152 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri