Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Dış politika uzmanları 'hayır'a tepkili

09.06.2010 19:41
BM Güvenlik Konseyi'nin İran'ı nükleer çalışmalarına ilişkin yaptırımları öngören karar tasarısını onaylamasına Türkiye'de dış politika uzmanlarından açıklamalar geldi.

Milliyet Gazetesi yazarı Semih İdiz Türkiye'nin  yalnız kaldığını Türkiye'nin hayır oyu kullanmasının Türkiye'yi yeni sorunlarla başbaşa bırakacağını savundu.

Nüzhet Kandemir, Dışişleri Bakanlığı'nın önerisi ve Başbakan'ın tercihi doğrultusunda Türkiye hayır oyu kullanmıştır. Türkiye'nin hayır oyu kullanması tutarlı sayılabilir, ancak bunun getirisi veya götüsü açısından değerlendirildiğinde bunun Türk halkına yansıması olacaktır.

Almanya ve ABD bu tasarının oylanması için çok gayret gösterdi. Türkiye ile Brezilya buna karşı direnmeye çalıştı. Ancak sonucu etkileme boyutu bu kadardı. Kandemir, Türkiye'nin tavrının gösteri açısından önemli ancak sonuç açısından bir değişiklik olacağını tahmin etmedim. Burada sadece İran kazanan oldu. Türkiye ile Brezilya İran'ın gönüllü savunucusu oldu.

TÜRKİYE HAMAS-TAHRAN ÇİZGİSİNE GELDİ

BM Eski daimi temsilcisi İnal Batu ise, uranyum takas anlaşması iyi niyetli ve Türkiye'ye prestij kazandıracak bir girişim ve çok güzel bir proje idi. Ancak tam o sırada ABD, Rusya ve Çin'den destek almıştı. Ancak Rusya ve Çin, Türkiye ile Brezilya'nın yaptığı anlaşmaya destek verecekleri izlenimi vermişlerdi. Ancak son anda caydılar.

İnal Batu, Türkiye'nin Lübnan gibi çekimser oy kullanmasından yana olduğunu bugünkü hali ile Türkiye'nin batıdan uzaklaşıp Ortadoğu'ya kaydığı Hamas ve Tahran'a yaklaştığı şeklindeki algıyı güçlendireceğini dile getirdi.  Batu, Türkiye çekimser oyla Türkiye en doğru tercihi yapma fırsatını kaçırdığını dile getirdi. Batu, bu oylama ile Türkiye ABD ilişkileri yeni bir darbe aldığını söyledi. Batu, Türkiye'nin duygusal bir tavır gösterildiğini, monşer kelimesinin kullanılmasını da redettiğini söyledi.

TÜRKİYE KENDİNİ GÜVENE ALDI

Habertürk gazetesinden Yiğit Bulut ise Türkiye'nin verdiği oy ile kendisini güvence altına aldığını, İran'a karşı bir yaptırım kararı alınması durumunda Türkiye'nin verdiği oy nedeni ile kendisini olayın içinde olma mecburiyetinden kurtardığını ve Türkiye'nin havaalanlarının İran'a karşı kullanılması mecburiyetinden kurtardığını söyledi.

TİCARETİ GARANTİYE ALIP YAPTIRIMA EVET DEDİLER

SETA Washington Temsilcisi  Nuh Yılmaz ise, BM Genel Kurulu'ndaki oylama öncesinde Rusya da füze satışını garantiye aldıktan sonra Çin'in doğalgaz ve petrol ticaretinin kesilmemesi  İran'la ticari ilişkilerini garanti altına aldıktan sonra evet oyu kullandıklarını, İran'la ticaret yapan ülkelerin ABD ile çetin pazarlıklar sonucu haklarını elde ettikten sonra İran'a yaptırıma evet dediklerinin altını çizdi.

Haber7.com

Bu haber toplam 1640 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri