Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O da gaz bombasını savunmuş

14 Mayıs 2008 / 08:59
CHP'li Önder Sav, 1 Mayıs'ta 'gaz bombası'nı savunmuş.

1 Mayıs'ta yaşanan olaylar ve polisin tutumu sebebiyle Başbakan Tayyip Erdoğan hakkında gensoru önergesi veren CHP'nin geçmişte aynı olaylar için gaz bombasını savunduğu ortaya çıktı. CHP'nin önergesi Meclis'te dün görüşüldü. Tartışmalı geçen görüşmelerde, AK Parti Grup Başkan Vekili Nihat Ergün, CHP'nin iki numaralı ismi olan Genel Sekreter Önder Sav'ın 12 yıl önce yaptığı konuşmayı gündeme taşıdı.

Sav, 1996'nın olaylı 1 Mayıs kutlamalarının ardından gaz maskesi ve plastik mermi kullanılmadığı için hükümeti eleştiri yağmuruna tutmuş. 7 Mayıs 1996'da Meclis'te konuşan Sav, hükümetin uyarılara rağmen 1 Mayıs mitinginin Kadıköy'de yapılmasına izin vermesini eleştirdikten sonra şöyle diyor: "Güvenlik güçlerinin olanakları, düzeni ve becerisiyle övünenler, acaba gaz veya sis bombası, tazyikli su, plastik mermi ve benzeri önleyici yöntemlere niçin başvurulmadığını hiç düşünüyorlar mı?" Yine aynı tarihte DSP adına kürsüye çıkan ve şu anda CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Cevdet Selvi de istihbarat raporlarının dikkate alınmamasını eleştiriyor. CHP'nin bu tavrını eleştiren ve 'ikircikli' bulan AK Partili Nihat Ergün, "Polis bu tür olaylarda gaz bombası kullanmasın, ne oluyor öksürük mü yapıyor? Tazyikli su kullanmasın, ne oluyor, üşütüyor mu? Plastik mermi kullanmasın, ne oluyor acıtıyor mu? Polis ne yapsın, düdük çalarak mı önlesin?" şeklinde konuştu. CHP'nin Danıştay saldırısında, Deniz Gezmiş'in idamında, Adnan Menderes'in asılmasında da benzer tavır sergilediğini söyleyen Ergün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Danıştay saldırısında da bütün olayları bizim üstümüze yıkmaya çalıştınız. Adnan Menderes'in idamıyla ilgili de ikircikli tutumunuz var. Coşkuyla karşılayanlarınız var. Deniz Gezmiş idamı hak edecek bir suç işlememiş olabilir; ama 'milli kahraman' da değildir. Burada milli kahraman gibi gösterdiniz. Bu gençlere, onları kullananlar yüzünden yazık olmadı mı? Onların idamına parmak kaldıranları siz burada cumhurbaşkanı seçtiniz. İlhan Selçuk'un sabaha karşı evinden alınması yanlış olabilir; ama Selçuk sütten çıkmış ak kaşık mı? Bu yaşında darbeciliğe fikir finansmanı sağlamanın neresi ak kaşıklık?" Bu sözler Meclis Genel Kurulu'nu hareketlendirdi. CHP'liler sıra kapaklarına vurarak tepki gösterdi. AK Partililer ise Ergün'e alkışlarla destek verdi. TBMM Başkanı Köksal Toptan, "Haydi bitirin artık." diye seslendiği CHP'lilerden protestoyu sona erdirmesini istedi. CHP'li Kemal Anadol, İsmet İnönü'nün Menderes'in asılmaması için kapı kapı dolaştığını savunarak Ergün'e tepki gösterdi. MHP'nin sessiz kaldığı tartışmaya DTP de katıldı. DTP'li Hasip Kaplan, kürsüye doğru yürüyerek, "Deniz Gezmiş devrimcidir. Halk kahramanıdır." diye seslendi. Ankara, Zaman

Erdoğan hakkındaki gensoru reddedildi

CHP'nin 1 Mayıs olayları sebebiyle Başbakan hakkında verdiği gensoru önergesi, AK Partili milletvekillerinin ret oyuyla gündeme alınmadı. Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın yönettiği gensoru önergesi üzerindeki görüşmeler, sert tartışmalara yol açtı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, parti grubu adına yaptığı konuşmada, AK Parti'nin kendi ordusunu kurduğunu ileri sürdü. Selvi'nin bu sözleri AK Partili milletvekillerinin tepkisine sebep oldu. Selvi, 1 Mayıs'ta orantısız güç kullanıldığını, oturan kişilere bile tekme atıldığını dile getirdi. Avrupa'da atları insanlara tekme atmasınlar diye eğittiklerine dikkati çeken Selvi, "Ama Türkiye'de oturana polis tekme atıyor." dedi. Gensoru hakkında konuşan MHP Grup Başkan Vekili Mehmet Şandır ise sendikalara yüklendi. Sendikaların, toplumsal hassasiyetleri dikkate alması gerektiğini belirten Şandır, 1 Mayıs'ın Taksim'de kutlanması yönündeki ısrarı da yanlış bulduğunu kaydetti. Genel Kurul'daki oturuma CHP lideri Deniz Baykal katılırken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katılmadı. Başbakan Erdoğan ise bir süre makam odasından izlediği görüşmeleri, daha sonra Genel Kurul'a gelerek takip etti.

Kaynak:
Bu haber toplam 696 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri