Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

O iğrenç söz neyin işareti?

20 Mayıs 2008 / 10:12
Salih Tuna'nın yorumu

"Bu yıl hacca gideceğim" diyen 80 yaşındaki CHP'li bir seçmene, müstehzi bir ifadeyle, "Paranı Araplara kaptırma! (…) Bakarsın Muhammed seni bırakmaz. Sen yine şey yapma…" şeklinde karşılık veren Önder Sav'ın ibret vesikası mesabesindeki fecaati araya girmeseydi, bugün, sevgili arkadaşım Murat Saraçoğlu'nun yönettiği "O…Çocukları" filmi hakkında yazacaktım.

Yani, demek isterim ki; sevgililer sevgilisine bu müstekreh saygısızlığı yapmasaydı, Önder Sav yerine şimdi "O…Çocukları"ndan bahsetmiş olacaktım.

Neyse, ziyanı yok; onu da başka zaman anlatırız artık.

Nedir, ne işe yarar, siyasi figür olarak neye tekabül eder gibi sorulara cevap bulmakta güçlük çektiğimiz bu 'adamlarla' siyaset yapmanın zorluğunu düşünebiliyor musunuz?

Deniz Baykal'ın dürüst, tutarlı bir lider ve her şeyden önemlisi çok başarılı bir politikacı olduğunu söylüyordum da inanmıyordunuz!

Şimdi gördünüz mü?

Önder Sav'ın, "gaye insan - ufuk peygamber"e yaptığı saygısızlığı aklınıza düşürün, ne demek istediğimi anlarsınız.

Sayın Baykal'ı başarılı bulduğumu dillendirdiğimde, ne buluyorsun onda, yollu sitem mailleri döşenen arkadaşlar, size sesleniyorum:

Hani siz, bari adam gibi solculuk yapsın, diye isyan ediyordunuz da, "Adamakıllı solculuk mu yapsın diyorsunuz? Ali Topuz'larla mı? Aklınıza ne oldu?..." diyordum.

Hani siz, bu nasıl siyasetçi, diyerek halktan kopuk siyaset anlayışını eleştiriyordunuz da, "Türban faşist simgesidir, diyebilen Onur Öymen'lerle siyaset yapmayı kolay mı sanıyorsunuz?.." diyordum.

Tekrar ediyorum:

Bu kadrolara rağmen değil iktidar, barajı aşan bir lider, bence dünyanın en başarılı lideridir.

CHP'yi yüzde 8'lerden bugünkü seviyeye taşıdığını övünerek dile getiren Baykal'ın hakkını hâlâ teslim etmiyorsanız şöyle masrafsız, meşakkatsiz bir 'deney' yapabilirsiniz:

Yumun gözlerinizi ve Önder Sav'ın Genel Başkanlığındaki bir CHP'nin seçmenin karşısına çıktığını hayal edin.

Efendim?

Binde 1 mi, yüz binde 1 mi, diyorsunuz?..

Madem Baykal o kadar büyük bir lider, niçin kadrolarını değiştirmiyor, demeyin sakın.

Türkiye'de hangi kurum, kuruluş öyle şappadak değişmiş de, CHP gibi adı statükoyla birlikte anılan parti değişsin?

Hadi değişti diyelim; Oktay Ekşi'ler, Emre Kongar'lar, Özdemir İnce'ler rahat verirler mi sanıyorsunuz?

'Türk okullarını' biraz arkaladı diye Ecevit'i tarikatçı, mürteci ilan etmediler mi?

Zaten kronikleşmiş bünyesiyle CHP değişse, değişse en fazla DSP olur. Onun da hâli meydanda; niye değişsin?

İmdi, dini siyasete alet ettiler; Allah'ımızı, Peygamberimizi çaldılar diye haykıranlar Önder Sav'a ne diyecekler acaba?

Son zamanlarda din, iman, İmam-ı Azam gibi laflar eden Sayın Baykal bakalım ne yapacak?

Mesela, 1. Dünya Savaşı sonucu Osmanlı orduları bütün cephelerden tahliye edilirken, Mondros Antlaşması'na rağmen, Medine'yi tam 72 gün savunan büyük Türk kumandanı Fahreddin Paşa'nın, "Ya Rasulullah biz seni bırakmayız!" sözünü hatırlayarak, milletin kutsalına saygısızlık yapan böylesi 'adamları' milletvekili seçtirdiğine hayıflanacak mı?

Falih Rıfkı'nın, "Siz askerlerinizle Plevne kahramanlarısınız…" dediği Fahreddin Paşa'nın o müthiş konuşmasını, mukaddesatımıza dil uzatanların yüzüne çarpacak mı?

Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın, "Sağlığında adını tarihe altın harflerle yazdıran kumandan" dediği Fahreddin Paşa aç, susuz kaldıkları halde, çekirge yiyerek müthiş bir direniş sergileyen askerlerine şöyle hitap etmişti:

"Mehmetçiklerim, kardeşlerim, evlatlarım! Gelin, Allah'ın ve işte huşu ve vecd içinde gözyaşları döktüğümüz Peygamberimizin huzurunda hep beraber diyelim ki: Ya Rasulullah biz seni bırakmayız…"

Türk'ün ruh kökünü boğmaya çalışan İngiliz ve işbirlikçilerine karşı sonuna kadar direnen Fahreddin Türkkan Paşa'nın, "Ya Rasulullah biz seni bırakmayız!" sözü, Türk'ün ruh kökünün işareti…

Peki, Önder Sav'ın o iğrenç sözü kimin ve neyin işareti?

Kaynak:
Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri