Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama, Erdoğan'la da görüştü

17 Şubat 2009 / 14:28
ABD başkanı Barack Obama Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı görüşmenin ardından Başbakan Erdoğan'ı da aradı.
ABD Başkanı Barack Obama, Başbakan Recep Tayyip Erdoğantelefonla arayarak, Türkiye'nin stratejik ortaklığının önemine dikkat çekti. Görüşmede, Gazze sorunu konusunda, "Orta Doğu barış sürecinde şahsınızın liderliğinin hayati önem taşıdığını ifade etmek isterim." diyen Obama, Amerika'nın Türkiye'nin hassasiyetlerini her zaman anlayışla karşıladığını belirtti. Erdoğan da Obama'ya, Türkiye'nin ABD ile bölgesinde önemli ortak çalışmalara imza attığını ifade etti.

ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama'nın, Başbakan Erdoğan'la telefon görüşmesiyle ilgili olarak Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayan ABD Başkanı Obama'nın, Türkiye'nin bölgesinde barış için çok önemli bir rol oynadığını söylediği aktarıldı. Türkiye'nin, bölgesindeki barışçıl tavrına ABD'nin büyük önem verdiğini belirten Obama'nın, Türkiye'nin stratejik ortaklığının önemine dikkat çektiği bildirilen konuşmayla ilgili şu bilgilere yer verildi:

"Başkan Obama, Gazze sorunu konusunda, 'Orta Doğu barış sürecinde şahsınızın liderliğinin hayati önem taşıdığını ifade etmek isterim. Amerika Türkiye'nin hassasiyetlerini her zaman anlayışla karşılamaktadır' demiştir. ABD yönetiminin Orta Doğu'da barışın temini, PKK terörünün sona erdirilmesi, Ermenistan'la ilişkiler başta olmak üzere birçok konuda Türkiye ile birlikte çalışmak istediğini belirtmiştir. Başbakan Erdoğan, Başkan Obama'ya iki ülke arasındaki stratejik işbirliğinin önemine vurgu yaparak, Kafkaslar'dan Balkanlar'a ve Orta Doğu'ya kadar birçok alanda ABD ile iki müttefik olarak önemli ortak çalışmalar yaptıklarının altını çizmiştir. Özellikle Ermenistan ve Orta Doğu politikalarında Türkiye'nin hassasiyetlerini dile getiren Başbakan Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin zarar görmemesi için ABD'nin adil ve tarafsız tutumunun önemini dile getirmiştir
Bu haber toplam 1048 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri