Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama, G20'de Erdoğan'a ne söyledi!

03.04.2009 08:05
G20 zirvesinde aile fotoğraflarına Başbakan Erdoğan ve ABD Başkanı Obama damgasını vurdu

Gelişmiş 20 ülkenin liderleri krize çözüm bulmak için Londra'da buluştu. Aile fotoğrafı çektirdikten sonra Başbakan Erdoğan, Obama ile sohbet etti. İki lider toplantı salonuna kadar birlikte yürüdü

G-20 ülkelerinin devlet ve hükümet başkanlarının Londra'da yaptıkları zirveye katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende ile "mini zirve" yaptı. Ayaküstü sohbette biraraya gelen liderlerin G-20, küresel ekonomi ve NATO konularını görüştüğü öğrenildi. Üçlünün sohbetleri sırasında ABD Başkanı Obama'nın, Başbakan Erdoğan'ın kulağına birşeyler fısıldaması dikkat çekti.

FOTOĞRAFLARDA ERDOĞAN İLE OBAMA HEP YANYANA

SALONA BİRLİKTE YÜRÜDÜLER

Başbakan Erdoğan'ın dün sabah aile fotoğrafının çekilmesinin ardından ABD Başkanı Obama ile Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili kısa bir konuşma yaptığı öğrenildi. Erdoğan'ın Obama'ya, kendisini Türkiye'ye beklediklerini söylediği, Obama'nın da Erdoğan'ın kulağına eğilerek, bu ziyareti gerçekleştiriyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği ifade edildi.

Başbakan Erdoğan, aile fotoğrafının çekildiği bölgeden, zirvenin sabah oturumunun yapılacağı salona ABD Başkanı Obama ile birlikte yürüdü. Ayaküstü gerçekleştirilen "mini zirve" sırasında, G-20, küresel ekonomi ve NATO konularını görüştüğü öğrenildi. Bu arada Türkiye'nin G20 zirvesinin teknik düzeydeki hazırlık toplantılarında bürokratları ve bakanları aracılığıyla zirvenin sonuç bildirgesinde yer alması talebiyle ilettiği hususların büyük kısmının sonuç bildirisinde yer alacağı belirtildi.

ZİYARETİ KONUŞTULAR

Bu konularda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da liderlerle yaptığı görüşmelerde dünyadaki ekonomik krizin çözülebilmesi için bu değişikliklerin hem G20 hem de IMF düzeyinde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladığı belirtildi.

Başbakan Erdoğan'ın ayrıca sabah ABD Başkanı Obama ile Türkiye'ye yapacağı ziyaretle ilgili kısa bir konuşma da yaptığı bildirildi. Erdoğan'ın Obama'ya, kendisini Türkiye'ye beklediklerini söylediği, Obama'nın da bu ziyareti gerçekleştiriyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdiği ifade edildi.

Ayaküstü mini zirve

Londra'da G20 Zirvesi'ne katılan Başbakan Erdoğan, ABD Başkanı Obama ile mini zirve yaptı. Almanya Başbakanı Merkel ve İspanya Başbakanı Zapatero'nun da katıldığı ayaküstü sohbette Obama'nın Erdoğan'ın kulağına birşeyler fısıldaması dikkat çekti

Obama'dan 'Aleyküm selam'

G-2 Zirvesi için Londra'da Dünya liderlerinin katıldığı toplantı sırasında yaşanan ilginç diyaloglar damga vurdu. Televizyon kameralarının da tespit ettiği görüntülerin en dikkat çekeni ise ABD Başkanı Barak Hüseyin Obama'nın Sudi Arabistan Kralı Abdullah'ı selamına karşı verdiği 'Aleyküm selam' cevabı oldu. ABD Başkanı Obama, Sudi Arabistan Kralı Abdullah'a karşılaştıklarında ilgniç bir selamlama yaşandı. Kral, ABD'nin yeni başkanını 'Selamun aleykum' diyerek, selamladı. Obama'da hafifçe eğilerek, yüzündeki sempatik tavırlarlarla Kral'ın selamına 'Aleyküm selam' diyerek, cevap verdi. Obama'nın bu İslami yöndeki selamlamaya İslami öğelere göre selam vermesi dikkatleri çekti. Obama'nın Kral Abdullah'ı İslami usullere göre selamlaması Müslümanlara olan sempatisini de gözler önüne sermiş oldu.

ABD Başkanı Barak Obama'nın kendisi Kenyalı. Ancak, Barak Hüseyin Obama'nın Müslüman olup olmadığı yönündeki tartışmalar ise sürüyor.

Suudi'lerden tebrik kuyruğu

Davos restini unutamayan Arap işadamları, Londra'da bulunan Başbakan Erdoğan'ın elini sıkıp tebrik edebilmek için kaldığı Dorchester Hotel'in lobisinde saatlerce bekledi.

Davos'ta düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda İsrail Cumhurbaşkanı Perez'e Gazze'de işledikleri insanlık suçlarını hatırlatarak 'Siz öldürmeyi iyi bilirsiniz' diye haykıran Başbakan Erdoğan, Arap dünyasının kalbini fethetti. Tarihi resti hala unutamayan Arap işadamları, ayaküstü görüşebilmek için Erdoğan'ın Londra'daki oteline akın etti.

G-20 Zirvesi'nde gözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'daydı. Erdoğan'la tanışmak ve Davos çıkışı için kendisini tebrik için yoğun çaba gösteren Arap işadamları otelin lobisinde saatlerce beklemeyi göze aldı.

G-20 Zirvesi için Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile birlikte Başbakan Erdoğan'ın Dorchester Oteli'nde kaldığını öğrenen Suudi Arabistanlı işadamları otele akın etti. Zirve için otelden ayrılan Erdoğan'ın geri dönmesini bekleyen işadamları saatlerce lobide beklemek zorunda kaldılar. Uzun süren bekleyişin ardından Erdoğan'ın makam aracının görünmesiyle otelde hareketli dakikalar yaşandı. İşadamları Erdoğan'la tanışmak için sıraya girdi. Talal Alanezi adlı Suudi Arabistanlı işadamı Erdoğan'a duyduğu hayranlığı şu sözlerle dile getirdi: 'Başbakan Erdoğan Davos'ta inanılmaz bir cesaret gösterdi. Onunla tanışıp, elini sıkmak onurdur.' Alanezi, Erdoğan'la tanışmak için saatlerce otelde beklediğini de ifade etti. Erdoğan ile Suudi işadamları bir süre sohbet ettiler. Erdoğan'ın Davos çıkışı Tüm dünyada yankı uyandırmış ve takdirle karşılanmıştı.


(Yeni Şafak)

.


Bu haber toplam 1236 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri