Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama 20 Ocak'ta göreve başlıyor

16 Ocak 2009 / 19:39
ABD tarihinin en parlak seçim zaferlerinden birine imza atan Barack Obama, 20 Ocak'ta resmen ABD Başkanlığı görevine başlıyor.
George W. Bush hükümetinden, kurtarma paketleriyle düşüşü engellenmeye çalışılan bir ekonomi devralacak olan Obama; gerek iç, gerekse dış politikada çok zor bir dönemde Başkanlık koltuğuna oturacak.

4 Kasım seçimlerinin ardından hızla kendi ekibini oluşturan Obama'nın, en öncelikli konusunu, ülke ekonomisinin canlandırılması ve işsizliğin önüne geçmek oluşturuyor. Dış politikada ise Irak, Afganistan, İran ve Ortadoğu meselesi ABD tarihinin ilk siyahi liderini bekleyen en çatallı konuların başında geliyor.

Ekonomide, kısa dönemde sadece istihdamı artırmayı değil, aynı zamanda uzun vadede ekonomik büyümeyi ve rekabeti yeniden sağlıklı bir hale getirecek bir planı hayata geçireceklerini belirten Obama, hem finans dünyasını hem de Amerikan vatandaşlarını düşündüklerini ve gelecek iki yıl içinde yüzde 80'i özel sektöre yönelik projelerle 3 milyonluk bir istihdam oluşturmayı amaçlıyor.

Bu bağlamda Kasım seçimlerinin ardından ilk iş olarak yeni dönemde ekonomiye yön verecek isimleri açıklayan Obama, ABD Sermaye Piyasası Kurulu SEC'in başına Mary Schapiro'yu, emtia vadeli işlemler kurulunun (CFTC) başına Gary Gensler'i getirdi.

Obama, ABD Merkez Bankası FED'in 7 kişilik yönetim kurulundaki boş iki sandalyeden birisi için de Georgetown Üniversitesi hukuk profesörü Daniel Tarullo'nun adını açıkladı. Obama, Tarullo'nun ekonomi politika ve mali düzenlemede FED'e kendi deneyimini yansıtacağını kaydetti.

Başkanlık yarışı sırasında Cumhuriyetçi rakibi John McCain tarafından dışpolitikada "tecrübesiz" olmakla eleştirilen Obama, uluslararası gündemde sıkıntılı konularla karşı karşıya bulunuyor.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları devam ederken, Ortadoğu meselesinin yeni dönemde de gündemi epeyce meşgul etmesi bekleniyor. Obama, geçtiğimiz aylarda Kudüs'ü ziyareti sırasında, İsrail'in roket saldırılarına karşı kendini savunma hakkı bulunduğunu ifade etmişti.
Seçim kampanyalarında Küba ve İran dahil, tüm liderlerle koşulsuz olarak masaya oturabileceğini kaydeden Obama, Irak'taki Amerikan askerlerini 16 ay içinde geri çekmeyi planladığını belirtmişti.

Irak'tan çekilecek askerlerle Afganistan'daki Amerikan askeri varlığını iki katına çıkarmayı planlayan Obama bu hafta yaptığı açıklamada, bölgedeki başlıca düşmanın El Kaide olduğunu ifade etti.

Pakistan'ın da, topraklarındaki Taliban ve El Kaide militanlarına karşı harekete geçmediği takdirde, bu ülkedeki terörist hedeflere tek taraflı saldırılar düzenleme tehdidinde bulunan Obama, İran konusunda ise, Tahran'ın nükleer programını durdurmak için askeri bir müdahale yerine, uluslararası yaptırımların ağırlaştırılması gerektiğini savunuyor.

Uluslararası toplumun ABD'den kapatılmasını istediği Guantanamo üssündeki cezaevleri konusunda ise Obama, Amerika'nın imajını düzeltmek için bu taleplere olumlu cevap vereceğini ifade etti.

Yeni dönemde ABD'nin politikalarına yön verecek kabine ve yer alan isimler şöyle:

- Dışişleri Bakanı: Hillary R. Clinton
- Savunma Bakanı: Robert Gates
- Çalışma Bakanı Hilda L. Solis,
- İçişleri Bakanı Ken Salazar
- Adalet Bakanı Eric Holder Jr,
- Sağlık Bakanı Tom Daschle;
- İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano
- Tarım Bakanı Tom Vilsack
- Eğitim Bakanı Arne Duncan
- Enerji Bakanı Prof. Dr. Steven Chu
- Ulaştırma Bakanı Ray LaHood
- Hazine Bakanı Timothy J Geithner
- Bayındırlık Bakanı Shaun Donovan

Diğer Önemli Görevler

- ABD'nin BM temsilcisi: Susan Rice
- Ulusal Güvenlik Danışmanı: General James L. Jones
- Ekonomiyi iyileştirme komitesi üyesi: Paul Volcker
- Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı: Larry Summers
- Ekonomik Konsey Başkanı: Christina Romer
- Ulusal Politikalar Konseyi Başkanı: Melody Barnes
- Beyaz Saray enerji politikaları danışmanı: Carol Browner
- EPA yöneticisi: Lisa Jackson

Beyaz Saray ekibi:

- Beyaz Saray Baş Sekreteri: Rahm Emanuel
- Beyaz Saray Baş Danışmanı: David Axelrod
- Beyaz Saray Basın Sekreteri: Robert Gibbs
- Beyaz Saray Mali ve İdari işler Müdürü: Peter Orszag
- Beyaz Saray Danışmanı: Valerie Jarrett
- İletişim ekibinin direktörü: John Podesta".


Kaynak:
Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri