Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bir tek Türkiye meselesinde ayrılar

08.06.2009 04:28
Almanya ile birlikte Türkiye'nin AB üyeliğine şiddetle karşı çıkan Fransa, ABD ile ters düştü. Le Figaro gazetesi bu konuyu bakın nasıl gördü.

Le Figaro gazetesi, Obama ve Sarkozy’nin Normandiya Çıkartması’nın 65. yıldönümü kutlamalarından yararlanarak önemli uluslararası politika dosyalarında aralarındaki görüş birliğini sergilediğini belirtirken “Sarkoy ile Obama arasında tek görüş ayrılığı Türkiye” diye yazdı.

Normandya Çıkartması’nın 65. yıldönümü dolayısıyla Fransa’da düzenlenen kutlamalarına katılan ABD Başkanı Barack Obama ve Cumhurbaşkan Nicolas Sarkozy’nin Türkiye’nin AB üyeliğine ilişkin olarak sergiledikleri görüş ayrılıkları, Fransız basınında yankı buldu. Le Figaro gazetesi, “Sarkoy ile Obama arasında tek görüş ayrılığı Türkiye” diye yazdı.

Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Figaro, Barack Obama ve Nicolas Sarkozy’nin düzenlediği ortak basın toplantısında çeşitli konularda taraflarca verilen mesajları değerlendirdi.

Gazete, Nicolas Sarkozy ve Barack Obama’nın, başta İsrail’in işgal altındaki yerleşim merkezlerine son verilmesi veya İran’ın ve Kuzey Kore’nin nükleer programları olmak üzere, önemli uluslararası politika dosyalarında aralarındaki görüş birliğini sergilemek için Cumartesi günü Normandiya Çıkartması’nın 65. yıldönümü kutlamalarından yararlandıkları belirtilirken Sarkozy’nin, Türkiye’nin AB’ye katılımı konusunda "hafif bir görüş ayrılığı"nın bulunduğunu kabul ettiği"ne dikkat çekti.

Bu haber toplam 834 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri