Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Obama benim kölem"

23 Temmuz 2008 / 10:50
Dünyanın birçok büyük şehrinde bedava dağıtılan tabloid Metro gazetesinin New York versiyonu, perşembe günü kapaktan yayınladığı haberiyle siyaset gündemine de yerleşmişti.
''Obama benim kölem''

Haberde, üzerinde "Obama benim kölem" yazılı tişört giyen bir genç kızın 4 siyahî genç kız tarafından sert bir şekilde saldırıya uğrayıp darp edildiği iddia ediliyordu. Ancak, haberin kaynağının tişörtü dizayn eden İsrailli dizayncı Apollo Braun olduğu ortaya çıktı. Braun'un her hangi bir isim vermemesi sonucunda çeşitli medya kaynaklarının yaptığı araştırmalar, saldırının, saldırgan siyahî kızların ve saldırıya uğrayan beyaz kızın hayal ürünü olduğunu ortaya çıkardı.

''Müslüman olduğu için sevmiyorum''

Metro gazetesinin 17 Temmuz tarihli sayısında olayı gerçekmiş gibi anlatan Braun, "Obama'yı sevmiyorum. Siyahî olmasından dolayı değil. Bu belki de tek sevdiğim tarafı. Müslüman olduğu için sevmiyorum" demişti. Metro'nun manşete taşıdığı hikayenin tamamen uydurma olduğunun ortaya çıkması, gazetenin editörünün koltuğuna mal oldu. New York Metro'nun yayın yönetmeni Mark Bulliet'in işine son verildi.

Doğum gününe de davet etmemiş

Öte yandan Barack Obama'nın New Yorker dergisinin muhabirini uçağına almamasının, kasıtlı bir tepki olup olmadığı tartışılmaya devam ederken, New Yorker dergisinin Obama'nın 4 Ağustos'taki doğum günü partisine de davet edilmediği ortaya çıktı.

Medya 'Obamacı' olacak

Obama ile bazı medya organları arasında bugünlerde esen soğuk rüzgarlara rağmen, Amerikalıların yarısı, medyanın yarışın kızışacağı sonbahar aylarında Obamacı olacağı görüşünde. Rasmussen Report tarafından yapılan kamuoyu araştırmasına göre Amerikalıların yüzde 49'u, medyanın Obama yanlısı tutum takınacağına inanıyor. Medyanın McCain yanlısı olacağına inananların oranı ise yüzde 14'te kaldı.

Wikipedia benzetmesi

Medyanın her iki aday arasında bağımsız haber yaptığına inanan Amerikalıların oranı ise yüzde 24'e geriledi. "Halk artık gazetelere, gazetecilerin Wikipedia'ya bakmamızı istedikleri şekilde bakıyor" diye konuşan Rasmussen grubunun yönetim kurulu başkanı Scott Rasmussen, "Yani işe yarar bilgiler ama kaynağı mutlaka araştırılmalı" tespitinde bulunuyor
Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri