Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erdoğan-Obama görüşmesi bitti

07.12.2009 20:47
Erdoğan'ın canı cok sıkkın! Gelen son şehit haberleri, Obama ile yapılacak kritik görüşmeye damga vuracak gibi!

20: 37 Taraflar henüz açıklama yapılmadı ancak görüşmeden sızan bazı başlıklar şöyle;

- Obama İran'la nükleer çözüm konusunda Türkiye önemli olduğunu söyledi.

- İran ile çözüm konusunda Türkiye önemli rol oynayabilir.

- ABD ve Türkiye teröre karşı ortak tavrını sürdürecek.

20:33 Beyaz Saray'da yaklaşık 30 dakika süreceği belirtilen görüşme 2 saat sürdü. Obama-Erdoğan görüşmesinin sona erdiği açıklandı.

18:30- Başbakan Erdoğan, beraberindeki heyetle birlikte yaklaşık yarım saatlik bir geçikmeyle Beyazsaray'a geldi. Erdoğan'a Kürşat Tüzmen'in yanısıra Egemen Bağış ve diğer bakanlar eşlik ediyor.

Erdoğan ve beraberindeki heyeti ABD Protokol Şefi Capricia Penawac Marshall karşıladı.

Erdoğan, önce Roosevelt Salonu'ndaki Beyaz Saray Özel Defteri'ni imzaladı. Daha sonra görüşmeye geçildi. Görüşmeye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kürşad Tüzmen ve Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy da katıldı.

Görüşmede ABD tarafından da Başkan Yardımcısı Joe Biden, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones ile yardımcısı Tom Donilon, Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Ulusal Güvenlik Konseyinin Avrupa İşlerinden Sorumlu Kıdemli Direktörü Elizabeth Sherwood-Randall, Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Rahm Emanuel ve ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Phil Gordon da hazır bulundu

Gelişmeleri takip ediyoruz...

GÜNÜN DİĞER GELİŞMELERİ...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile görüşmek için Washington'da. Erdoğan ve Obama'nın gündeminde başta Afganistan olmak üzere Türk-Ermeni ilişkileri ve Ortadoğu var.

Başlamasına yalnızca dakikalar kalan görüşmeye Erdoğan'ın yanısıra yedi isim daha katılacak.

Bu isimler Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Devlet Bakanı Egemen Bağış, Bayındırlık Bakanı Mustafa Demir, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, milletvekillerini temsilen eski bakan Kürşad Tüzmen ve belki de en önemlisi Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Aslan Güner.

Türk heyetinde yer alan Güner'in Obama ile yapılacak görüşmeye katılacak olması büyük önem taşıyor. Bu, askeri meselelerin görüşmeye damga vuracağının bir işareti olarak algılanıyor.

Türk heyeti şu anda Washington'da kaldıkları otelde görüşme öncesi son değerlendirmesini yapıyor. Heyette yer Türk gazeteciler, az önce Beyaz Saray'a götürüldü.

Erdoğan, saat 6 buçuğa doğru araçla Beyaz Saray'a yola çıkacak ve tam 6 buçukta Obama'yla biraraya gelecek. Kendisi onuruna verilecek çalışma yemeğine katılacak olan Erdoğan, daha sonra kaldığı otelde bir basın toplantısı düzenleyecek.

Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri