Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama Erdoğan`ı neden seviyor

01.12.2009 16:31
ABD`nin etkin düşünce kuruluşu The Washington Institute, 7 Aralık`taki büyük buluşmayı analiz etti

Başkan Barack Obama ve Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Aralıkta Beyaz Saray`da bir araya geldiklerinde ne görüşecekler? İran dâhil çeşitli bazı meselelerde karşılıklı özveriler olacak. Ama her iki lider de Irak  konusunda anlaşacak.

TÜRK ORDUSU DEĞİL TÜRK İŞ ADAMLARI IRAK`A SALDIRIYOR(!)
Türkiye-Irak uzlaşısının en sembolik işareti Basra ve Erbil`de iki Türk temsilciliğinin açılması; bu aynı zamanda Kürt yönetimiyle ilişkilerin düzeldiğinin bir işareti.  iki yıl önce Türk ordusunun Irak`a saldırıp saldırmayacağı merak konusuydu. Bugün ise saldırıyı yapanlar Türk ordusu değil Türk diplomatları ile iş adamları.

ABD SADECE KÜRTLERLE OLMAYACAĞINI ANLADI
Washington, Irak Devleti işleyecekse çalışma tarzının Irak nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Arapları memnun etmeyi sürdürmesi gerektiğinin farkına vardı. Bu yüzden ABD birkaç önemli meselede Kürtlere karşı Arapları desteklemeye başladı.

KERKÜK KONUSUNDA DA KAYBEDEN KÜRTLER OLDU
ABD, Kerkük meselesinde de Kürtlere ikinci darbeyi vurdu. Washington, Kerkük`te Anayasa tarafından belirlenen
son tarih olan 31 Aralık 2007`ye kadar bir referandum yapma ısrarlarından vazgeçmeleri için Kürtlere baskı yaptı.
Referandum, Kürtlerin hayalini gerçekleştirip petrol zengini Kerkük`ü KBY`ye bağlayacaktı.

KÜRTLER İÇİN TEK SEÇENEK KALMIŞTI TÜRKİYE 
ABD`nin bu hareketleri Kürtleri, belki de zamanından önce, Amerika`nın Iraklı Araplar için kendilerini terk
ettiğine ikna etti. Bu mantık zaten İran`ın Irak`a müdahalesinden korkan Iraklı Kürtleri geriye kalan komşularına, yani Türkiye`ye dönmeye zorladı.

TÜRKİYE IRAK`TA İYİ BİR OYUNCU
AK Parti devreye girdi. Parti Iraklı Kürtlerle ilişki kurarak bu stratejik açılımdan faydalandı. Aynı zamanda AK Parti, Kürt olmayan Iraklı hiziplerle de iyi ilişkiler geliştirecek kadar akıllıydı. Vakti gelince Türkiye Kürtlerle ve Araplarla, aynı şekilde Sünni ve Şiilerle iyi ilişkilere sahip olarak Irak içerisinde dürüst bir ara bulucu rolü edindi.

KAYBEDEN PKK OLDU
Türkiye`nin Irak ve KBY ile uzlaşması oldukça akıllıca bir davranıştı. Irak bugün Türkiye sayesinde daha istikrarlı. Ankara Irak içinde tahmin edilemez bir siyasi ve ekonomik güce sahip ve dahası PKK ile mücadele politikasında Iraklı Kürtlerle birlik olmayı başardı.

OBAMA ERDOĞAN`I SEVİYOR ÇÜNKÜ..
Ayrıca AK Parti`nin Irak ile uzlaşması ona Obama yönetiminin takdirini kazandırdı. Yönetim ülkenin gelecekteki istikrarı güvence altına alıp Irak Savaşını bitirmek istediği için Türkiye`nin Irak`taki yapıcı ilişkileri Ankara`yı, Erdoğan`ın 7 Aralıktaki Washington ziyareti öncesinde Başkan Obama için bir değer hâline getirdi. Türkiye-Irak-KBY uzlaşması aslında bir kazan ya da kazan durumu. Bu aslında Orta Doğu`da ender görülen bir şey. Ve Erdoğan`ın Başkan Obama`nın takdirini
beklemesinin bir nedeni de bu.
 

Bu haber toplam 1404 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri