Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama: Irkımı köprü gibi kullanacağım

19 Ocak 2009 / 09:05
ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama, ırkını, farklılıklar arasında köprü işlevi görecek bir fırsat olarak gördüğünü söyledi.

Obama, Washington Post gazetesiyle geçen hafta yaptığı söyleşide, ırksal kimliğinin, ABD'yi birleştirilebileceğini ve dönüştürebileceğini belirterek, "Devletin en tepesinde Afrikalı bir Amerikalının bulunduğunu doğal karşılayacak bütün bir nesil var" dedi.

Bunun, radikal bir şey olduğunu ifade eden Obama, "Bu, siyah çocukların kendilerine bakışını değiştirir. Bu aynı zamanda beyaz çocukların siyah çocuklara nasıl baktığını da değiştirir. Ve ben bunun gücünün küçümseyemeyeceğim" diye konuştu.

Barack Obama, başkanlığı sırasında insanların farklılıklar arasında nasıl köprü kuracağının bir örneği olacağını umduğunu belirterek, birbirlerine benzemeyen ve birbirlerinin fikirlerine katılmayan insanların etkileşim içinde olmasının, siyasette yumuşamayı sağlayacağını kaydetti.  

Kenyalı siyah bir babayla Kansaslı beyaz bir annenin oğlu olan Barack Obama, yarın ABD'nin 44. ve ilk Afrika kökenli başkanı olarak göreve başlayacak.

Kaynak:
Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri