Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama İslam dünyasına el uzattı

20 Ocak 2009 / 22:02
ABD'nin ilk siyah başkanı olarak ülke tarihine geçen Barack Hüseyin Obama, Müslüman dünyasına seslenerek "Bizler sizinle yeni bir çağ başlatıyoruz." dedi.
İŞTE HÜSEYİN OBAMA'NIN İLK KONUŞMASI

ABD'nin yeni Başkanı Barack Hussein Obama yemin ederek görevine başladı. Obama 'Özgürlüğün yeniden doğuşu' başlıklı konuşmasında insan hakları ve hukukun üstünlüğüne vurgu yaparak farklılıkları kucaklayacaklarını söyledi.

Obama konuşmasında bir kere daha dünyaya liderlik etme görevini üstlendiklerini belirterek "Biliyoruz ki ülkemizdeki mozaik bizim mirasımız, bizim kuvvetimiz. Hristiyan, Müslüman, Musevi, Hindu, Ateist, tüm inançların oluşturduğu bir ülkeyiz. Biz yeni bir çağ başlatmaya kararlıyız" dedi.

Obama yemin törenini ardından yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Sevgili vatandaşlarım,

Bugün karşınızda burada, karşımızda duran görevle alçakgönüllükle duruyorum. Barış zamanlarında ve fırtınalı dönemlerde bu yeminler edildi. Bu dönemde kurucu metinlerimize olan inancımızla yola devam ediyoruz. Krizin orta yerinde olduğumuzu biliyoruz. Ulusumuz savaşta...Uzak coğrafyalarda mücadele ediyoruz. Ekonomimiz gerçekten zayıf durumda. İşlerini kaybeden vatandaşlarımız var. Sağlık hizmetleri çökme noktasında. Çok zor bir dönem başlıyor. Ama kendimize güvenimizi yitirmemeliyiz. Önümüzdeki nesil için çok önemli ekonomik tedbirler alacağız. Çok kolay ve kıza zamanda değil ama başaracağımıza eminim.

ESKİMİŞ DOĞMALARI BIRAKIYORUZ

Umut için biraraya geldik. Tutulmayan sözleri bırakmayı, eskimiş doğmaları bırakmayı tercih etitk. Artık çocukça görüşleri bırakmanın zamanı geldi. Artık ruhumuzu yeniden kuvvetlendirmek zamanı geldi. Ulusumuzun büyüklüğünü yeniden dile getirme zamını.

HER YERDE YAPILACAK ÇOK İŞ VAR

Yeteneklerimiz hala yerinde, hoş olmayan kararlar alacağız. Bugünden itibaren ayağa kalkmalı, tozları silkelemeli ve Amerika'yı yeniden yaratmaya başlamalıyız. Her yerde yapılacak çok iş var. Ekonominii durumu her yerden müdahaleyi gerektiriyor.

SİYASİ ÇATIŞMALARDAN UZAKLAŞMALIYIZ

Toprağımızı ekmeli, fabrikalarımızı çalıştırmalı, öğrencilerimizi , gençlerimizi eğitmeliyiz. Artık siyasi çatışmalardan uzaklaşmalıyız. Bütçelerimizi akıllıca harcayacağız. Piyasının gerektirdiklerini boşverin. Bu kriz bize bir ders verdi.

İNSAN HAKLARI VE İDEALLERİMİZİ UNUTMAYACAĞIZ

Ortak savunmamız sö zkonusu olduğunda ise güvenliğimizle ideallerimiz arasında seçim yapmacağız. İnsan hakları ve ideallerimizi unutmayacağız. Güvenlik için ilkelerimizden vazgeçmeyeceğiz. ABD herkesin dostudur. Bir kere daha dünyaya liderlik etme görevini üstlendik.

Hukukun üstünlügü ve insan hakları klavuzumuz olacak. Farklılıkları kucaklayacağız. Dostalarımızla ve eski düşymanlarımızla birlikte çalışacağız. Nükleer tehdit berteref edene kadar çalışyacağız. Ve küresel ısınma ile mücadele edeceğiz.

MOZAİK MİRASIMIZ BİZİM KUVVETİMİZ

Biliyoruz ki bu mozaik mirasımız bizim kuvvetimiz. Hristiyan, Müslüman, Musevi, Hindu, Ateist, tüm inançların oluşturduğu bir ülkeyiz. Biz yeni bir çağ başlatmaya kararlıyız. Her nesilden, her dilden, dinden vatandaşlarımız var. Müslüman dünyasına sesleniyorum, karşılıklı çıkarlarımız var. Yumruğunuzu açın elinizi sıkacağız. Biz yeni bir çağ başlatmaya kararlıyız. Fakir ülkelerin vatandaşları sizlerle birlikte çalışacağız tarlalarınızı ekeceğiz. Dünya deişiyor biz de değişeceğiz. Bizlerin şansını her ülkeye götüreceğiz. Karaterimizi oluşturan sorumluluğu üstleniyoruz.

ÖZGÜRLÜK KAVRAMINA SIĞINALIM

60 yıl önce benim gibiler restoranlara giremiyordu bu gün bu çağın bittiğini göstergesidir. Kim olduğumuzu hatırlayalım. Gelecekte sadece erdem ve umut varlığını sürdürecek. Amerika... Ortak tehditlerle mücadele etiğimiz bu kış gününde şunu hatırlayalım. Özgürlük kavramına sığınalım." (NTV)Kaynak:
Bu haber toplam 832 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri