Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama Sultanahmet Camii'ne gidecek

01.04.2009 10:24
Seçim kampanyası sırasında Müslüman olduğu iddiaları sık sık ortaya atılan ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama, Türkiye ziyaretinin İstanbul ayağında Sultanahmet Camii ve Ayasofya’yı gezecek.
ABD Başkanı Barack Obama, Türkiye dahil birkaç ülkeyi kapsayan gezisi için ABD’den ayrıldı. Obama, İngiltere, Fransa, Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Türkiye’yi kapsayan bu ilk deniz aşırı seyahatinde, G-20 zirvesinin yapılacağı Londra’ya gitti. Air Force One uçağıyla ABD’den ayrılan Obama, 5 Nisan Pazar günü Ankara’da olacak. ABD Başkanı’nın temaslarıyla ilgili Türk ve ABD kurumları arasında güvenlik önlemlerine ilişkin görüşmeler tamamlandı. Bu kapsamda, Obama’nın Türkiye’ye gelişi sırasında “önlem” amaçlı olarak bir “dublör” de heyette bulunacak. Dublör, resmi temaslar sırasında kullanılmayacak. Ancak, Obama’nın hem İstanbul hem de Ankara’da havaalanından otele geçişi ve bir yerden bir yere ulaşması sırasında “çakma” Obama devreye girecek. Gerçek Obama ile dublörü için aynı marka ve renkte iki otomobil hazırlanacak. İkiz otomobillerden birine Obama diğerine dublörü binecek ve araçlar iki farklı güzergah kullanacaklar. ABD Başkanı Obama, Müslüman dünyasına Medeniyetler İttifakı zirvesinde yapacağı konuşmanın yanısıra simgesel mesajlar da verecek. ABD Başkanı bu kapsamda, İstanbul’da Sultanahmet Camii ve Ayasofya’yı da gezecek. Burada İslam ve Hıristiyan dünyalarına ilişkin mesajlar verecek.

JAMMERLAR DEVREYE GİRECEK
Acil müdahale için VIP helikopter hazır bekletilecek. ABD Başkanı Ankara’da bulunduğu sürece geçtiği tüm güzergahlarda bu araçlar sürekli çalışır halde bulunacak. Obama gelmeden önce hazırlanan iki güzergah, gün boyunca herhangi bir patlayıcıya yönelik taranacak. Obama’nın geçeceği yol ve diğer güzergahın hassas noktalarına özel harekat timine mensup polisler konuşlandırılacak. Obama seyir halindeyken jammerlar (frekans karıştırıcı) devreye sokulacak.

SHERATON’DA KALACAK
ABD’lilerin önceki başkan, bakan ve yetkililerinin sürekli tercihi hep Hilton olmasına karşın, Obama Sheraton Oteli’nde kalacak. Sheraton Otel’in 24 katlı kule binası bir günlüğüne tamamıyla Obama ve ekibine tahsis edilecek. Kule bölümünde yer alan 300’den fazla oda boşaltılacak. Çoğu suit olan ve kiralanabilen odaların daimi müşterileri, otelin diğer bölümlerine taşınacak. ABD Başkanı’nın yiyeceği yemekten havlularına, içeceği sudan çarşaflarına kadar her şey Beyaz Saray’dan getirilecek.

Obama, pazartesi sabahı Anıtkabir’i ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Gül tarafından kabul edilecek. Daha sonra TBMM’ye giderek buradan milletvekillerine seslenecek olan Obama, aynı gün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile de bir araya gelecek.

4 bin polis koruyacak

ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ziyaretinin Ankara bölümünde “en üst düzey’’ koruma önlemi uygulanacak. Obama’nın Ankara’da kaldığı süre içerisinde yaklaşık 4 bin polis görev yapacak. ABD Başkanı Obama, Ankara ziyareti sırasında kendi koruma ekibi, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün koruma ekibi ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Devlet Büyükleri Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından üçlü koordinasyonla korunacak. Türkiye’ye gelen ABD başkanlarının yakın korumaları arasına daha önce Türk polisi alınmazken, Obama’nın korumalarına Cumhurbaşkanı Gül’ün korumaları da

Farklı dinlerin liderleriyle görüşecek

Barack Obama, İstanbul’da Medeniyetler İttifakı toplantısında Cumhurbaşkanı Gül ve diğer devlet başkanlarıyla birlikte Dolmabahçe Sarayı’nda verilen resepsiyona ve akşam yemeğine katılacak. 7 Nisan’da ise kaldığı Conrad Oteli’nde farklı dinlerin liderleriyle bir araya gelecek. İstanbul’da küçük bir grup öğrenciyle bir yuvarlak masa toplantısı düzenleyecek ve video-konferansla, oturuma Avrupa ve Ortadoğu’dan katılacak diğer öğrencilerin sorularını yanıtlayacak. Obama’nın temasları sırasında Fener Rum Patrikanesi’ni de ziyaret edebileceği kaydediliyor.
Bu haber toplam 1174 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri