Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama tek aday gibi

16 Mayıs 2008 / 10:23
ABD'de seçimden erken çekilen Demokrat aday adayı Edwards, Obama'ya desteğini açıklayınca Clinton'un şansı kalmadı.

ABD'nin Batı Virjinya eyaletinde 13 Mayıs'ta yapılan ön seçimi Barack Obama'ya karşı açık farkla kazanan Hillary Clinton, yarıştan çekilen başkan aday adaylarından John Edwards'ın Obama'ya destek vermesiyle şoka uğradı.

Edwards, “Demokratlar seçimini yaptı, ben de seçimimi yaptım” diyerek, tüm Demokratları Obama'nın etrafında birleşmeye çağırdı. Bir süre önce başkanlık yarışından çekilen Bill Richardson da Obama'ya destek verdiğini açıklamıştı.

Önseçimlerde Obama'ya göre daha az seçimi kazanmasına rağmen büyük eyaletleri kazandığı ve süper delegelerde önde gittiği için başkan adayı olmaya daha yakın olduğunu sürekli vurgulayan Clinton, bu kozlarını artık kullanamaz hale geldi.

Geçtiğimiz on gün içinde aralarında Clinton'a yakın isimlerinde bulunduğu çok sayıda süper delege Obama'nın safına geçti ve Clinton'a yarıştan çekilmesi gerektiği mesajlarını verdi.

Edwards'ın Obama'yı desteklediğini açıklamasından sonra çeşitli televizyon kanallarında konuyu değerlendiren uzmanlar, Obama'nın Demokrat Parti'nin adayı olmasının 'kesin' olduğunu vurguladı.

Yeni Şafak - Ali Akel

Bu haber toplam 712 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri