Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'nın Başdanışmanı Rahm

08 Kasım 2008 / 13:41
Rahm Emanuel'in başdanışmanlığa getirilmesi İsrail'de bayram havası estirdi.
ABD'nin yeni Başkanı Barack Obama'nın Beyaz Saray Genel Sekreterliği'ne atadığı Rahm Emanuel "kindar ve küfürbaz" biri olarak tanınıyor. Gençliğinde bale bile yapmış Emanuel artık, Oval Ofis'i ve hükümeti çekip çevirecek. Atanması İsrail'de bayram havası estirdi. Maariv gazetesi, "Beyaz Saray'daki adamımız" başlığını attı. Eski başkanlardan Bill Clinton'ın da danışmanlığını yapan 48 yaşındaki Illinois milletvekili Emanuel, gazetecilere yaptığı açıklamada ailesinin, başarısına tanık olmasından gurur duyduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE'Yİ YAKINDAN TANIYOR
"Annemle babam hâlâ hayatta. Düşünün, oğulları hükümetin işleyişinden ve kabineden sorumlu en üst düzey yetkili olup olmama arasında tercih yapabiliyor. Unutmayın, dedem ve babam bu ülkeye sonradan gelmişlerdi, ben de bir göçmenin oğluyum" diye konuştu. ABD'deki Yahudi lobisinin en etkili kişilerinden bilinen Emanuel, Türkiye'yi de yakından tanıyan biri. Geçen yıl, Ermeni tasarısının ABD Kongre'sinden geçişini Meclis Başkanı Nancy Pelosi'yi ikna ederek geçirtmedi.

BABASI ESKİ MİLİTAN
Ayrıca geçen kasımda, ABD gezisi sırasında PKK'yı kınayan bir tasarıyı Kongre'ye sunan üç vekille birlikte Başbakan Erdoğan'la görüştü. Chicago'da doğan Emanuel'in Babası, Filistin'e saldırılar düzenleyen yeraltı örgütü İrgun'un üyesi. 1991'de Saddam füzelerine karşı İsrail'de canlı kalkanlık yaptı. Irak savaşını destekleyen Emanuel, Obama'nın kampanya danışmanıydı. Aşırı partizanlığı ve rekabetçiliği nedeniyle 'rambo' lakabıyla anılıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 998 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri