Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'nın Gazze planı ne

30 Aralık 2008 / 16:10
Gazze saldırısı ile çıkmaza giren Ortadoğu barışı için Obama'nın atacağı adım merak ediliyor.
George Bush yönetimi bu yıl da Ortadoğu'da barışı sağlama hedefini gerçekleştiremedi. İsrail'in Gazze saldırısı ile çıkmaza giren İsrail Filistin barışı konusunda Barack Obama'nın atacağı adım merak konusu.

Arap dünyasının beklentisi yüksek. Obama Gazze'ye saldırılarla ilgili tek kelime etmedi. Sessizliğini koruyan Obama'nın önceki demeçleri ibrenin İsrail tarafını gösterdiği şeklinde yorumlanıyor.

Başkan Bush Kasım 2007'de Annapolis konferansını, "Ortak bir amaç için buradayız. Barış içinde yaşayan iki demokratik devlet: İsrail ve Filistin" sözleriyle açmıştı.

1 yılı aşkın zaman geçti, Bush yönetimi 2008'de İsrail-Filistin sorununa çözüm bulma hedefini gerçekleştiremedi.

İsrail'in kanlı Gazze saldırıları sırasında tatilde olan Bush sözcüleri aracılığıyla açıklama yaptı ve gelişmelerden sadece Hamas'ı sorumlu tuttu.

Bush, "Şiddete son verilmesi için Hamas roket saldırılarına son verip kalıcı ve uzun süreli bir ateşkesi kabul etmeli" diye konuştu.

Ortadoğu'da barış da, Irak ve Afganistan savaşları gibi Obama yönetimine miras kaldı. Obama'nın atacağı adım merak konusu, Arap dünyasının beklentisi yüksek.

Obama'nın tutumuysa Bush'unkinden pek farklı değil gibi. Obama geçen yaz gittiği İsrail'de "Birileri iki kızım uyuduğu sırada evime roket fırlatıyorsa yetkim dahilinde bunu durdumak için herşeyi yaparım. İsraillilerin de aynı şeyi yapmasını beklerim" demişti.

Birşeyler değişecek mi?

Peki Obama Beyaz Saray'a çıktığında değişen birşey olacak mı? Obama'nın sessizliği Arap dünyasında pek hayra yorulmuyor.

Analistlere göre adaylığı döneminde kalıcı barış konusunda umut olan Obama'nın şimdi tüm yapabileceği çatışmayı çözmekten çok yönetmeye çalışmak.

Kaynak:
Bu haber toplam 1036 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri