Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'nın Hüseyin adını yoksaydılar!

20 Ocak 2009 / 19:56
ABD'nin yeni başkanı Barack Hüseyin Obama'nın İncil üzerine yemin ettiği törende, yetkililer ikinci adı hiç kullanmadı.
ABD'nin ilk siyahi başkanı olan Barack Obama, yemin ederek göreve başladı. Washington'da Amerikan Kongresinde milyonların katıldığı bir törenle, İncil'e el basarak yemin eden Obama, ABD'nin 44'üncü başkanı oldu.

Obama, ülkenin ilk siyah başkanı olarak Amerikan tarihine geçti. Böylece, köleler tarafından inşa edilen Beyaz Sarayda ilk defa zenci bir başkan görev almış oldu.

Kongredeki törende takdim edilirken, ikinci adı ''Hussein'' yerine ''H'' kullanılması ve ''Barack H. Obama'' olarak tanıtılması dikkati çeken Obama, platforma çıkar çıkmaz meydanı dolduran kalabalıklar tarafından, ''Obama, Obama'' diye desteklendi.

Obama, ABD'nin eski başkanlarından Abraham Lincoln'un yemin ederken el bastığı ve 1861 yılından bu yana kullanılmayan İncil'e el bastı. İncil, ABD Federal Yüksek Mahkemesi Başkanı John G. Roberts Jr. tarafından tutuldu.

Barack Obama'nın, ABD anayasasını ve ülkeyi iç ve dış düşmanlardan koruyacağına ilişkin yemininin ilk cümlesini, Yargıç Roberts'tan sonra tekrar ederken şaşırdığı ve Roberts'ın ise Obama'ya bu cümleyi bir kez daha söyleyerek hatırlattığı görüldü.

Obama yemin ederken de, ''Ben Barack Hussein Obama'' olarak yeminine başladı.

Törenin birkaç dakika uzaması dolayısıyla Obama, yemin etmeden birkaç dakika önce, yerel saatle 12.00'yi (TSİ 19.00) gösterdiğinde, ABD Anayasasına göre Başkan oldu.

OBAMA: YENİ ÇAĞ BAŞLATMAYA KARARLIYIZ

Barack Obama yemin töreninden sonra uzun bir konuşma yaptı.

Nereye bakarsak bakalım yapılması gereken işler var. Yeni işler oluşturdmalıyız ki insanlar çalışsın. Yeni yatırımlar yaparak okullar yollar inşa edeceğiz.

Teknoloji yatırımlarına daha çok önem vereceğiz. Enerji konusunda masraflarının azaltılması için ve ekonominin canlanması için gerekeni yapacağız. Bizm hedeflerimizi sorgulayan insanlar var. Şunu söylemeliyiz ki önemli hedeflerimiz var. Ortak hedef ve cesaretimizi ortaya koyuyoruz.

"TÖRERLE MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Irak'ta çalışmamızı sürdürüyoruz. Afganistan'da da aynı şekilde yapıyoruz. Savunmamız gerekenleri güçlüce savunmalıyız. Böylece karşı tarafı yenilgiye uğratabileceğimizi güçlü biçimde göstermeliyiz.

TÜM İNANÇLARA SESLENDİ

Şu anda bize miras bırakılan güç bizim en önemli varlığımız. Hristiyanlar, Müslümanlar, Yahudiler, inananlar ve inanmayanlar daha fazla birlikte olmalıyız. Ortak insanı değerleri en üst düzeye çıkararak Amerika, barış ve istikarın göstergesi olacaktır.

Müslümanlarla ilgili de sorunlarımız çözülmek zorunda. Buradaki insanları da düşünerek hareket etmeliyiz.

EKONOMİDEKİ SORUNLAR

Yolsuzlukla mücadele bu konuda önemli. Yardımımızı ulaştırarak sorunları çözmek için uğraşmalıyız.

Burada aç olan insanlar var, hayatlarını idame ettiremeyen insanlar söz konusu. Dünya değişiyor biz de değişmek zorundayız diyorum.


500 BİN KİŞİ BUGÜN METROYU KULLANDI

ABD'nin başkenti Washington'da, başkan seçilen Barack Obama'nın yemin törenini izlemek isteyen halkın metroya akın ettiği ve yaklaşık 600 bin nüfuslu kentte yaklaşık 500 bin kişinin bugün metroyu kullandığı bildirildi.

Washington metrosu sözcüsü Angela Gates, Obama'nın yemin töreninden iki saat önce, yerel saatle 10.00'da 469 bin 873 kişinin metroyu kullandığını açıkladı.

Yetkililerin, bu tarihi töreni izlemek isteyenleri toplu taşım araçlarını kullanmaya teşvik ettikleri, ancak yoğun kalabalık nedeniyle bazı istasyonların kapatıldığı belirtiliyor.

Washington'u dolduran kalabalığı taşımakta zorlanan metronun, bir kişiye vagonlardan birinin çarpması üzerine iki istasyonunu kapattığı bildirilmişti.

JOE BIDEN DE YEMİN EDEREK ABD BAŞKAN YARDIMCISI OLDU

Joe Biden, yemin ederek ABD Başkan Yardımcısı oldu.

Biden, ABD'nin ilk siyah başkanı olarak yemin ederek tarihe geçecek Barack Obama'nın yönetiminde görev yapacak.

Joe Biden, ABD Federal Yüksek Mahkemesi üyelerinden John Paul Stevens'ın tuttuğu İncil'e el basarak yemin etti.

ABD Kongresindeki törende, Yo-Yo Ma, Itzhak Perlman ve Anthony McGill'in müzik performansının ardından Obama yemin edecek ve başkanlık görevini devralacak.

Bush ailesi, 8 yıl kaldıkları Beyaz Saray'ın önünde karşıladıkları Obama ve eşi Mitchell ile gazetecilere poz verdi. Mitchell Obama'nın Laura Bush'a hediye vermesinden sonra Bush ve Obama çiftleri Beyaz Saray'a girdi.

George Bush ve halefi Barack Obama, kısa süre kalacakları Beyaz Saray'dan birlikte ayrılacak ve yemin töreninin yapılacağı Kongre binasına gidecekler.

Beyaz Saray'a yeni Başkan Yardımcısı Joe Biden ve eşi de geldi.

ULUSAL PARK'TA 1 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ TOPLANDI

ABD'de Barack Obama'nın yemin ederek başkanlık görevine başlama törenlerini izlemek için, Kongre binası ile Washington Anıtı arasındaki Ulusal Park'ta (National Hall) 1 milyondan fazla kişinin toplandığı bildirildi.

Washington kentinin bütün bölgelerinde ise hem metro hem de kaldırımların her yönden gelen insanlarla dolduğu belirtildi.

Ulaştırma yetkilileri, yerel saatle 07.00 itibariyle (TSİ 14.00) metro istasyonlarından 207 bin kadar kişinin giriş yaptığını, metro istasyonları önünde uzun kuyruklar oluştuğunu, birçok otoparkın dolduğu ve kapandığı kaydedildi.

Bu arada tören alayının geçeceği Pennsylvania caddesinin kaldırımlarının da doldu ve birçok kişi artık güvenli bölgeye girecekleri kontrol noktalarını bulamadı.

WASHİNGTON'DA OBAMA-MANİ

Kölelikten ve ikinci sınıf vatandaş ayrımından ötürü nesiller boyu acı çeken Afrika kökenli Amerikalıların rüyalarını gerçekleştiren ve umutlarını besleyen Obama'nın yemin törenini izlemek isteyenler geceden bu yana başkentte "Obama-mani" hali meydana getirirken, Gallup'un son kamuoyu yoklamasına göre, halkın yüzde 78'inin onayını alan Obama, göreve başlarken bu denli güven arz eden ilk ABD başkanı olma özelliğini de taşıyor.

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi
Bu haber toplam 1098 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri