Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama'nın İmajı ve Başörtüsü

20 Haziran 2008 / 07:39
Obama Başörtülü Kadınlardan Özür Diledi
ABD'de Demokrat Parti'den başkan adaylığını garantileyen Barack Obama, kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyen başörtülü sevenlerine engel oldu. Sık sık Müslüman olup olmadığı yönündeki dedikodulara konu olan Obama, daha sonra danışmanları aracılığıyla bu kadınlardan özür diledi.
Bazı taraftarlar, fotoğraf çektirilirken başörtülü Müslüman kadınların Obama ile aynı karede yer almasına izin vermedi. Neye uğradığını şaşıran Michigan Üniversitesi mezunu 25 yaşındaki avukat Heba Arif alandan uzaklaştırılırken, başka bir olayda da, Obama ile fotoğraf çektirmek isteyen Şeyma Abdülfazıl ve arkadaşlarına “başörtülerini çıkarmaları gerektiği” söylendi. Obama'nın kampanya yöneticileri, hemen Heba Arif'ten özür diledi.

Obama'nın iletişim direktörü Bill Burton da "Bu, Obama'nın Amerikalıları bir araya getirme kararlılığına karşı saldırıdır. Biz böyle bir kampanya yürütmüyoruz. Yaşananlardan dolayı özür diliyoruz” açıklamasını yaptı. Obama olaydan bir gün sonra, Detroit'teki Wayne County Community Koleji'nde başörtülü bir bayanın olduğu podyumda fotoğraf çektirdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 796 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri