Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Obama:Rujlu domuz da domuzdur

10 Eylül 2008 / 08:23
Obama, daha önce benimsediği saldırgan olmama yaklaşımını değiştirmişe benziyor
Cumhuriyetçi Partili John McCain'e karşı, anketlerde önde giden ancak Palin'in ortaya çıkmasıyla 4 Kasımdaki ABD başkanlık seçimini garanti olarak göremeyen Obama, daha önce benimsediği saldırgan olmama yaklaşımını değiştirmişe benziyor.

Barack Obama'nın, saldırgan yorumlar için, Demokrat Partinin başkan yardımcısı adayı olarak seçtiği Joe Biden'ı devreye sokması daha muhtemel olarak görülüyordu. Biden ve Palin'in birbirini tartışma konuları içine çekmesi, iki büyük partinin başkan yardımcısı adayları olarak daha mantıklı bulunmakla birlikte Obama'nın durumu bizzat ele almayı tercih ettiği anlaşılıyor.

Kendisini, ABD'de çocuklarını futbol ve hokey antrenmanlarına taşıyan anneler için kullanılan ''hokey annesi'' olarak niteleyen Sarah Palin, Cumhuriyetçi Partinin kongresinde yaptığı konuşmada, ne kadar zorlu bir insan olduğunu anlatmak için bir şaka yapmıştı. Palin, bir pitbul köpeğiyle hokey annesi arasındaki farkı sormuş ve ardından, ''pitbul ruj sürmez'' cevabını vermişti.

Virginia'da seçim kampanyası konuşması yapan Obama, Palin'e ''rujlu'' bir gönderme yaptı ve ''John McCain-Sarah Palin politikaları değişimi temsil etmiyor, sadece aynı şeyi farklı bir isimle çağırıyorlar. Bir domuza ruj sürebilirsiniz, ancak hala bir domuz olarak kalacaktır'' dedi.

Obama, seçim kampanyasının başından beri, politikada yeni bir isim olmasını da kullanarak, Washington'a değişim getirme mesajını işliyor. Cumhuriyetçi Parti kongresinde ise McCain ve Palin, Washington'a değişimi asıl kendilerinin getireceği mesajını verdi.

Barack Obama, ''ABD Başkanı George W. Bush'un politikalarına yüzde 90 destek vermiş bir adamdan (McCain) bahsediyoruz. Birisinin Bush'un politikalarına yüzde 90 oranında katılması ne demektir?'' diye sordu. Obama, ''bayat balığı, bir parça kağıda sarıp adına da (değişim) diyebilirsiniz. O balık yine de kokacaktır. Aynı eski şeyden yeterince tattık. Şimdi Washington'a gerçek değişim getirme zamanı ve ABD başkanlık seçiminde yapacağınız seçim de budur'' dedi.

Palin'in ruju, Demokrat Parti içinde başka bir şekilde daha kullanıldı. Demokrat Parti Missouri Milletvekili Russ Carnahan, Joe Biden'ı bir konuşma öncesinde takdim ederken, Palin'in ''ulusal hükümette ve dış politikada sıfır deneyim sahibi olduğunu'' söyledi. Carnahan, ''Bu gerçeğe hiçbir elbise giydirip sunmanız mümkün değil. Hatta çok fazla rujla bile olmaz'' dedi.

Cumhuriyetçi Partililer ise, Obama'nın Palin'i hedef alan konuşmasının, değişim mesajına rağmen, ''eski Washington tarzı saldırıları'' benimsediğinin göstergesi olduğunu savundu. Cumhuriyetçi Parti Ulusal Komitesi sözcüsü Amber Wilkerson, ''Sarah Palin'in reform yönündeki cesur geçmişine elbise giydirmeye ihtiyaç yok, ama Obama'nın yorumlarının tonunu biraz düşürmesinde fayda var'' dedi.

Obama seçim kampanyası sözcüsü Bill Burton ise, gazetecilere, 2007 yılında Chicago Tribune gazetesinde yer alan bir haberi e-mail ile gönderdi. Chicago Tribune haberine göre McCain, New York Senatörü Hillary Clinton'ın sağlık planını eleştirirken, ''bir domuza ruj sürebilirler ancak o hala domuzdur'' sözlerini kullanıyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 792 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri